Варненци винаги са били ученолюбиви хора. Още преди Освобождението, през 1860 година членовете на новосъздадената Училищна община във Варна с помощта на пристигналия от Търново в морския град, по тяхна покана, български учител Константин Арабаджиев успели в рамките на няколко месеца да организират и реализират мечтата си за създаване на българско училище в града.
То се помещавало в „къщата на Балтаджи Пейка във ІІ участък на града”, както го описва Ив. Церов в доклада „Константин Тодоров Арабаджиев, първи български учител във Варна (Биографични черти)”, публикуван в „Известия на Варненското археологическо дружество, Варна – 1914”. (Къщата се намирала в района на пл. „Екзарх Йосиф”, познат повече на варненци с името „Шишковата градинка”. В началото на ХХ век тя е била съборена.)
След Освобождението Варна бързо се разраства и заедно с увеличаващият се брой на жителите, нараства и необходимостта от построяването на нови училища, особено в по-крайните райони на града.
Общинската управа подхождала изключително отговорно към разрешаването на този въпрос и заради това на 18 април 1929 година е назначена специална комисия за избор на места за постройката на нови училищни сгради в града. Заповедта под № 131 е публикувана бр. 201 на „Варненски общински вестник“:
„На основание чл. 16 от правилника за строение здания за народни училища, назначавам комисия въ състав: заместник Варненския Окр. Учил. Инспектор, Варненския Градски Кмет, варненското училищно настоятелство, Председателя на главните учители във Варна, представителя на директорите при прогимназиите, Председателя на Окр. Постоянна Комисия, Началника на архитектурното бюро за училищни постройки при същата комисия и лекаря при Варненското Училищно Настоятелство, която да се събере по покана на зам. Окр. Учил. Инспектор и избере места за постройки на нови училищни сгради във Варна в следните квартали:
1-во за първоначални училища :
а) в квартала „песъците“; б) в „бездомническия квартал“ и в) в квартала около Търговското училище между дружество „Грозд“, Търговското училище и казармите.
2. За прогимназии : а) квартала между бездомническия квартал и тоя на бежанците и б) между I, II и III полицейски участъци (местото на бившата държавна гимназия).“
Марица Гърдева
Коментари