На 3 места във Варна и областта питейната вода е с остатъчен свободен хлор. Това сочат последните анализи на РЗИ в морската столица.
Става дума за Варна, център, хотел Орбита – остатъчен свободен хлор – 0,586 мг/л при норма 0,3-0,4 мг/л и мирис – неприемлив; Морска гара – 0,565 мг/л, при норма – 0,3.0,4 мг/л и мирис – неприемлив; к.к. „Камчия”- 0,64 мг/л и мирис – неприемлив;
В 4 селища в областта пък водата е с наднормено съдържание на нитрати. Това са с. Кичево – нитрати –56,6 мг/л, при норма – 50 мг/л., с. Бенковски – нитрати >100 мг/л, при норма – 50 мг/л., калций – 180 мг/л, при норма – 150 мг/л., с. Снежина – 55,3 мг/л, при норма – 50 мг/л и с. Здравец – нитрати – 72,8 мг/л, при норма – 50 мг/л. 11.
Взети са проби и от местни обществени чешми. 2 от тях са показали отклонения от нормите. Става дума за с. Градинарово – „Миркова чешма” – колиформи- 23 КОЕ/100мл, при норма – 0КОЕ/100 мл, чревни ентерококи – 5 КОЕ/100 мл, при норма 0 КОЕ/100мл и във Варна, местна чешма в местност „Вилите”, кв. „Аспарухово” – нитрати – повече от 100 мг/л, при норма – 50 мг/л.
При анализа на острата заразна заболяемост не са установени заболявания, предавани по воден път.
Издадено е 1 предписание до кмета на община Провадия за спиране на експлоатацията на местна обществена чешма в с. Градинарово за питейно-битови цели. Предписанието е потвърдено със заповеди на директора на РЗИ - Варна.
Издадено 1 предписание за поставяне на трайна маркировка, че „Водата е негодна за пиене”. Издадено е 1 предписание до кмета на община Варна за поставяне на табела: „Водата съдържа нитрати >50 мг/л” на обществена местна чешма в местност „Вилите”.
Относно превишените стойности на остатъчния свободен хлор. Съгласно българското законодателство обеззаразяването на питейната вода е задължително.
Остатъчният свободен хлор действа като консервант по пътя на доставката на питейна вода при транспортирането и на дълги разстояния. Хлорирането се използва предимно за микробна дезинфекция.
Освен това хлорът действа като окислител и може да подпомогне отстраняването на някои химични елементи (например мангана) от питейната вода, образувайки неразтворими вещества.
Недостатък на хлора е свързването на естествената органична материя и образуването на халогенирани остатъчни продукти от дезинфекцията.
Следва да се има предвид, че питейните води в област Варна не са богати на органика. Здравословната препоръчителна стойност на Световната здравна организация за остатъчен свободен хлор е 5 мг/л. До тази стойност водата не представлява риск за здравето.
Повечето хора усещат миризма на хлор под тази граница, обикновено при 0,3 мг/л. СЗО препоръчва на крана при консуматора да има наличие на хлор в концентрация до 0,2 мг/л.
Като уязвими групи от населението по отношение на остатъчния хлор могат да се посочат бременните жени с изострено обоняние, деца и възрастни, чувствителни спрямо миризмата на хлор.
Съветите са:
- Да не се консумира вода направо от чешмата;
- Да се остави водата да престои на стайна температура известно време, за да излети остатъчният свободен хлор;
- При готвене да се кипне водата преди да се поставят продуктите в нея;
- В райони с чести аварии на водопроводната система да се консумира бутилирана вода, подходяща за всекидневна употреба до възстановяване на качеството на водата.
- В детските градини да се ползва бутилирана вода в малки еднократни опаковки (до 0,500 мл).
Относно превишените максимални стойности на нитратите РЗИ - Варна, препоръчва питейната вода със съдържание на нитрати повече от 50 мг/л да не се ползва за пиене и приготвяне на храна от бременни жени, кърмачки, кърмачета, хора със заболявания на храносмилателната система и панкреаса.
Кметовете на общини следва да уведомят по подходящ начин консуматорите и общопрактикуващите лекари.
Коментари