В 3 селища във Варненска област и в кв."Галата" пият вода с остатъчен хлор. Това сочат последните анализи на РЗИ в морската столица.
- с. Средно село – остатъчен свободен хлор – 0,72 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/л, мирис – неприемлив за потребителя;
- с. Страхил – остатъчен свободен хлор- 0,65 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/, мирис – неприемлив за потребителя;
- с. Брестак – остатъчен свободен хлор- 1,04 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/, мирис – неприемлив за потребителя;
- гр. Варна, кв. Галата - остатъчен свободен хлор- 0,61 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/, мирис – неприемлив за потребителя.
Остатъчният свободен хлор действа като консервант по пътя на доставката на питейна вода. Хлорирането се използва предимно за микробна дезинфекция.
Освен това хлорът действа като окислител и може да подпомогне отстраняването на някои химични елементи (например манган) от питейната вода и образуването на неразтворими вещества.
Недостатък на хлора е свързването на естествената органична материя и образуването на халогенирани остатъчни продукти от дезинфекцията. Следва да се има предвид, че питейните води не са богати на органика.
Здравословната препоръчителна стойност на Световната здравна организация за остатъчен свободен хлор е 5 мг/л. Повечето хора усещат миризма на хлор под тази граница, обикновено при 0,6 мг/л, а някои и при 0,3 мг/л. [Световна здравна организация. „Указания за качеството на питейната вода: четвърто издание, включващо 1–во допълнение, 2017“ [онлайн] / World Health Organization. „Guidelines for drinking-water quality: fourth edition incorporating the first addendum, 2017“ [online]], съобщават още от РЗИ - Варна.