IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
Община Варна
15:30 | 13 април 2022
Обновен: 18:40 | 16 септември 2024

Варна готви международни конкурси за Южната порта на древния Одесос и за модерен скейт парк

Казусът с "Дупката" във Варна остава нерешен

По материала работи: Ставри Таргов
Варна готви международни конкурси за Южната порта на древния Одесос и за модерен скейт парк

150 000 лв. са заложени в бюджета на Община Варна за организиране на два международни конкурса. Единият е за консервация и адаптация на Южната порта на древния Одесос (градинката на бившето заведение „Планет“).

Другият конкурс е за изграждане на нов скейт парк в кв. „Аспарухово“ и за реконструкция на съществуващия в спортния комплекс в кв. „Младост“. Това беше съобщено на днешното заседание на ПК „Архитектура и градоустройство“.

По предложение на скейт клуб „Варна“ Общината планира да организира международен архитектурен конкурс, на който да се даде възможност да участват проектанти от цял свят, заяви пред съветниците зам.-кметът Христо Иванов. Желанието е в кв. „Аспарухово“ да се създаде съвременен скейт парк, който да бъде достойна конкуренция за подобни съоръжения и да може да приема състезания на европейски и световни първенства.

Предвижда се паркът да бъде изграден върху площ от 2 дка в непосредствена близост до спортните игрища в Аспаруховия парк. Участниците ще трябва да предложат и идейни проекти за реновиране на скейт парка в кв. „Младост“, който вече е амортизиран и неизползваем.

С международен конкурс ще бъде избрано и най-доброто решение за консервация и адаптация на Южната порта на Античния град. Невероятните археологически останките бяха открити при реконструкцията на пешеходна зона в района на улица „Цар Симеон I“. „Това е нещо, което си заслужава да бъде експонирано и можем да направим знаков проект за града, който ще посреща туристи.

Смятаме за създадем и информационен център, който да може да запознае гостите на града с различните туристически, археологически, исторически маршрути“, коментира главният архитект Виктор Бузев.

На днешното заседание на комисията беше поставен въпросът какво се случва с конкурса за бъдещето на т.нар. Дупка. Отговорът на арх. Бузев беше, че дружеството, стопанисващо терена в центъра на Варна, все още не е ликвидирано и по тази причина на този етап не може да се организира конкурс.

Община Варна планира да внедри централизирана и интегрирана Геопространствена информационна система /ГИС/. За тази цел в общинския бюджет за 2022 г. са заложени близо 4,2 млн. лева. Сумата е индикативна и засяга 4-годишен период, стана ясно на днешното заседание на ПК „Архитектура и градоустройство“, на което беше одобрена Програмата за проектиране на обекти по бюджета за 2022– 2024 г.

Новата система ще обедини всички данни в единна база и ще подобри значително обслужването на гражданите и бизнеса. Освен че ще съдържа информационен портал за публичните регистри, чрез нея администрацията ще може да предоставя електронни административни услуги.

„В София системата работи успешно от много години и всички заинтересовани имат достъп както до услугите, така и до информацията, съхранявана в нея. Ние искаме да съберем всички данни, пръснати по райони, които същевременно и да цифровизираме. Задачите пред нас са две: внедряване на платформа, която да поддържа тази система, и дигитализация на наличните хартиени документи, които през годините са генерирани и които трябва да влязат в ГИС“, заяви пред съветниците зам.-кметът инж. Христо Иванов.

Програмата за проектиране на обекти по бюджета за 2022 – 2024 г. е на стойност близо 8 млн. лева. 600 хил. лева от тях са заделени за изготвяне на План за устойчива градска мобилност, който трябва да дефинира как Варна ще развива модерен, достъпен и атрактивен транспорт през следващите 10 години. С него градът ще може да може да кандидатства за финансиране по  европейски програми. 

Над 1,8 млн. лева от местната хазна ще бъдат инвестирани в изготвяне или актуализиране на ПУП-ПРЗ на имоти. От тях над 450 хил. лева са за ПУП-ПРЗ за 7-ми, 8-ми и 29-ти микрорайон. За ПУП-ПРЗ на местността Малка чайка и на Южна промишлена зона са планирани съответно 100 хил. и 90 хил. лева.

Друг акцент в програмата е изготвянето на зелен кадастър на дървесната растителност и зелените площи в централната част на Варна. За него в бюджета са планирани 180 хил. лева.

Коментари

Новини Варна