Само 2 от районните кметства във Варна – „Одесос“ и „Аспарухово“, са достъпни за хора в инвалидни колички съгласно съвременните изисквания. Това става ясно от писмо до кмета Иван Портних, изпратено от дружеството на хората с увреждания „Бриз“. В него се изброяват различни невралгични точки в града, примери за недостъпна архитектурна среда, като са приложени и снимки.
В район „Вл. Варненчик“ е адаптиран само информационният център, като изградената малка рампа се нуждае от ремонт. Входът за администрацията на кмета е недостъпен за инвалидни колички и трудноподвижни хора, тъй като кабинетите са в триетажна сграда без асансьор. Същата е ситуацията в район „Младост“, като там липсва и пътният знак „Инвалид“. Входът на район „Приморски“ е адаптиран, но няма достъп до администрацията на кмета поради отсъствието на асансьор. На паркинга липсват знак “Инвалид“ и съответните паркоместа.
Труднодостъпни са и повечето диагностично-консултативни центрове. Сред тях са ДКЦ4, ДКЦ3, МЦ „Младост“, ДКЦ “Чайка“, ДКЦ „Света Екатерина“ и други.
Писмото бе разпространено сред журналисти на пресконференция по повод Международния ден на хората с увреждания 3 декември. На нея бе казано, че през годините във Варна е направено немалко за достъпната архитектурна среда, но има да се прави много повече.
Ние желаем да се придвижваме свободно и да не тежим на никого. Затова е толкова важна за нас достъпната градска среда, бе съобщено на пресконференцията. Хората с увреждания се оплакаха от недостиг на специализиран транспорт, но получиха уверение от зам.-кмета д-р Лидия Маринова, че догодина ще бъдат доставени 4 нови микробуса.
Хората с увреждания от дружеството похвалиха персонала на новите автобуси и тролейбуси „Соларис“ на „Градски транспорт“ за доброто отношение към инвалидите.
Ставри Таргов
Коментари