В близо 90 % от случаите на диабет при децата заболяването се диагностицира в трети стадий, каза за БТА д-р Наташа Янева, ендокринолог в Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната към Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“. На 1 октомври в лечебното заведение ще започне скрининг за диабет тип 1, насочен към деца, които имат роднини по пряка линия, диагностицирани с диабет.
Диабетът в детска възраст най-често е тип 1 и той е автоимунно заболяване. Към настоящия момент не са известни причините за появата му, но случаите зачестяват. Появата на болестта сред децата обикновено е във възрастта 11-14 години, но все по-често наблюдаваме началото му сред доста по-малки деца – под 6-годишна възраст, каза още д-р Янева. Тревогата на лекарите е, че и в света, и в България диагностиката на заболяването е късна и близо 27 на сто от децата се диагностицират, когато се прояви тежко и животозастрашаващо състояние - диабетна кетоацидоза. Диабетната кетоацидоза не рядко има остатъчни последици за мозъка и за бъбреците. По тази причина ранната диагностика е от изключително значение. Според най-новите световни критерии за наличие на захарен диабет тип 1 се приема наличието на две положителни автоантитела, допълни д-р Янева. Обикновено в близо 90 на сто от случаите хващаме заболяването в трети стадий, а тогава вече е задължително да се приложи инсулиново лечение, за да се спаси животът на детето, добави тя.
Разпознаване на симптомите
Родителите установяват, че има някакъв проблем, когато децата започнат много често да пият вода, често да уринират, включително и през нощта, както и да се напикават нощем, посочи д-р Янева. Включително и децата, които са във възрастта на пубертета и са засегнати от болестта, започват да се напикават нощем, а това вече е относително късно улавяне на болестта. Други симптоми, които издават наличието на диабет тип 1, са повишен или запазен апетит, но отслабване на тегло, както и повишената умора у детето, добави тя.
Късно диагностициране
При забавянето на диагностиката 80 % от бета-клетките на панкреаса вече са унищожени, а останалите 20 % произвеждат инсулин, който не е достатъчен за тялото. Инсулинът е важен хормон за растежа, но и за целия човешки организъм. Колкото по-рано се открие диабетът, толкова по-добър последващ контрол на болестта има, а остатъчната бета-клетъчна функция се запазва за по-дълго време, допълни д-р Янева. По думите ѝ не се знае каква е точната причина за появата на този вид диабет, както и не се знае каква би била правилната профилактика на бременните жени.
Скрининг
Чрез скрининга, който искаме да направим, целим установяване на заболяването в първи или втори стадий, тъй като вече има имунотерапия, която може да се приложи на пациентите, посочи д-р Янева. Искаме да предотвратим появата на диабетна кетоацидоза или на кома, допълни лекарят. Скринингът няма да бъде масов, а ще го насочим само към децата, които имат родственици по права линия, болни от диабет. По думите ѝ за децата, които имат преки родственици, болни от диабет, рискът от поява на диабет е 15 пъти по-висок в сравнение с риска за останалите деца.
Скринингът ще започне на 1 октомври и ще продължи 22 месеца. На децата ще им бъде взета кръв, която ще бъде изследвана, за да се установи дали детето има две положителни автоантитела. Ако те са налични, означава, че детето има диабет тип 1, каза още тя. Можем да предложим лечение, което не е включено в скрининга, а е в рамките на проект "Скрининг за ранна диагноза на тип 1 захарен диабет при деца с първа степен родственик с тип 1 захарен диабет”. Проектът е част от програмата "Вътрешни проекти за научни изследвания с потенциал за иновации или трансфер на знания - 2024“ на Медицинския университет – София.
Коментари