Липсват лекарства за терапии на онкоболни и на диабетици в аптеките, а причината е износът им, установи проверка на “Труд news”. Повечето от изчезналите препарати са скъпоструващи, а според сравнителни данни в Западна Европа цените им са между 2 и 8 пъти по-високи.
В забранителния списък на лекарствата за износ са останали 66 продукта, от общо 350 до март 2022 г.
В момента никъде не могат да бъдат открити Золадакс от 10,8 мг и Пролия за рак на простата. Първият медикамент струва 408 лв., а другият 337 лв. Няма и Мабтера за лечение на левкемия и ревматоиден артрит, чиято цена е 705 лв.
Други медикаменти, които не могат да бъдат открити, са НеоРекормон инжекционен разтвор за анемии, струва между 200 и 232 лв., Мирцера за анемии - около 450 лв., Зипадера 430 лв., невролептик за пациенти с шизофрения, противовирусният препарат Валцит - 1241 лв., Програф 110 лв. за трансплантирани, Завеска 4 900 лв.
Не са пощадени и болните от диабет - няма Виктоза, чиято цена е 280 лв., както и инсулини Хумалог 300 единици, Хумалог куик пен и Актрапид пенфил от 100 единици.
Във вторник здравното министерство призна за липсата на някои видове инсулини и препоръча “лечение с аналогови инсулини и преминаване към друг аналогов инсулин”.
Ендокринолози коментираха пред “Труд news”, че преминаването към аналогови инсулини не е толкова лесно и безпроблемно. Проблемът е че това са биологични продукти и замяната им обикновено се извършва в болнични условия.
“Имаме сигнал за липса на медикамент за трансплантирани и на инсулини. Като пациентски организации настояваме да се даде отговор дали липсващите медикаменти са предмет на паралелен износ”, каза пред “Труд news” председателят на Пациентски организации “Заедно с теб” Пенка Георгиева.