Липсват ваксини срещу жълта треска в аптеките, алармират от РЗИ - Варна. Според международните здравни правила, може да не бъдете допуснати в някои страни, ако нямате имунизация срещу заболяването. Това са държавите в Африка на юг от Сахара и в Южна Америка (тропическа зона).
Жълтата треска, наричана още Американска чума, е инфекциозно заболяване, което се причинява от арбовирус, представител на семейство Flaviviridae. Заразяването стана след попадане на заразена слюнка от членестоноги, обикновено при ухапване на гостоприемника. Заболяването се предава основно от комари от видовете Aedes simpsaloni, Aedes africanus и Aedes aegypti в Африка, род Haemagogus в Южна Америка и род Sabethes във Франция. Хеморагичното заболяване се среща предимно в Африка и Южна Америка.
Прояви на жълтата треска
Инкубационният период на жълтата треска е от 3 до 5 дни. Първите прояви са лека треска и главоболие. В тежката си форма заболяването протича с висока температура, втрисане, кръвоизливи по кожата, ускорен пулс, главоболие, болки в гърба и немощ. При някои заразени има гадене, повръщане и запек. Жълтеницата обикновено се появява на втория или третия ден. След третия ден симптомите се утежняват, като в крайната фаза болният има масирани кръвоизливи, повръща кръв, след което изпада в делириум и кома. Изходът на инфекцията обикновено е летален. Лечението на жълтата треска е почти невъзможно. Има създадена ефикасна ваксина против заразата, която дава възможност за продължителен имунитет продължаващ до десет и повече години.
Коментари