Снимката е илюстративна
До седмица цялата страна ще е в грипна епидемия, в момента в грип е пламнала цялата страна. Това съобщи проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). По думите ѝ след този период ще имаме спад на заболеваемостта.
Новият вариант на Омикрон е най-заразният до момента, но той протича леко, каза още проф. Ива Христова, предаде "Труд".
Вирусните инфекции са по-агресивни тази зима заради двете ковидни години, през които спазвахме много ограничения, заяви от своя страна и председателят на Районната лекарска колегия във Велико Търново и общопрактикуващ медик д-р Христо Димитров. Той допълни, че влажното време в момента е идеална среда за размножаване на заразните микроби и до няколко дни ще има рязко увеличение на заболели. “Рязко втрисане, мускулни болки, висока температура, болки в гърлото, силна отпадналост, безапетитие. Това са характерните симптоми за грипа. Началото винаги е рязко и драматично. Важно е да се потърси лекарска помощ навреме и да не се предприема самолечение”, посочва д-р Димитров.
Специалистът е категоричен, че най-грешното нещо, което пациентите правят, е да отидат в аптеката и да си купят антибиотик по собствено усмотрение.
“Когато ни атакува един вирус в над 90% от случаите в началото той “изяжда” повърхностите клетки на дихателната лигавица. Затова ни боли гърлото и започва да тече носът. Остава едно одрано поле и ако в него навлязат микробите, започват да се размножават, а резултатът е вдигане на температура, гнойни храчки и т. н. Тогава вече имаме вторична бактериална инфекция, за която е нужен антибиотик. Но какъв точно да е препаратът, решава докторът”, информира д-р Димитров.
Проверка на “Труд News” установи, че резкият скок на болни от грип и вирусни заболявания във Варна е овладян като за последната седмица случаите са 603 при 662 за предходната. Според директора на инспекцията доц. Цонко Паунов в момента се наблюдава плато в заболеваемостта. Лични лекари прогнозираха, че нов пик ще има през февруари и предупреждават заразените да не прекратяват лечението с противовирусни препарати преди края на курса и да се пазят поне седмица, защото не само грипът, но и другите вирусни инфекции са коварни и повтарят. Засега криза с болнични легла в областта не се очертава, тъй като 70 на сто от базата е свободна.
Грипът протича обикновено, както при предишни години, като острата фаза е 3-4 дни, някой път и по-малко, до 10 дни.
Започва с възпаление на трахеята и се кашля страховито, но това не означава, че човек е болен от пневмония. Но това си е трахеит. Има сравнително редки случаи, при които може да се засегне мозъка и се стига до грипни енцефалити или ако засегне тежко белия дроб - дава хеморагични пневмонии. Няма нищо по-различно от протичането на грипа от предишни години.
Лекувайте се в леглото, пийте течности, не се хранете много и нека не ви карат да ядете, ако нямате апетит, а температурата да не се сваля на всяка цена. В първите 24 часа може да се приеме някои от противогрипните медикаменти.
Коментари