IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Здраве
08:50 | 22 март 2022
Обновен: 07:00 | 22 ноември 2024

Сензация от Пфайзер: Изкуствен интелект твори нови вирусни щамове!

Tова ще предотврати бъдещи вълни на коронавирус и други подобни пандемии

По материала работи: Слав Велев
Сензация от Пфайзер: Изкуствен интелект твори нови вирусни щамове!

Угур Шахин, съосновател и главен изпълнителен директор на Бионтек, която разработи ваксината Covid-19 Комирнати заедно с Пфайзер, говори пред Файнейшъл Таймс.

Компанията Бионтек стана много популярна и спечели много престижни международни награди с епидемията от коронавирус. Тя е и сред най-бързо развиващите се и проспериращи компании в света.

Сега тя си партнира с InstaDeep, инициатива, специализирана в изкуствения интелект. Бионтек планира да предвиди нови варианти на вирусите, преди да са се разпространили. Угур Шахин обяви, че 90 процента от вариантите, включително Омикрон, могат да бъдат намерени предварително благодарение на разработения алгоритъм. Това ще предотврати евентуални нови вълни на коронавирус и други подобни пандемии в бъдеще.

Шахин заяви, че компанията работи върху подобни идеи от 4 години. „Изкуственият интелект сега е като дете. Наистина има нужда да се учи много, докато започнем да получаваме резултати“, каза той. 

Ученият посочи, че много компании се фокусират върху изкуствения интелект и системите за обработка на данни.  Шахин даде пример с Пфайзер, която не е била в състояние автоматично да анализира 4,5 милиарда данни през 2020 г., докато в момента цялата база данни може да бъде изследвана за 48 часа.

В статията се подчертава, че Бионтек се фокусира върху разработването на лекарства и ваксини за рак, които са подходящи за тялото на пациента. Данните с които разполагат в момента, са от преди избухването на Covid-19 пандемията. „Разработваме метод за лечение, използвайки данни от тумора. Сега правим това, като използваме изкуствения интелект." 

Шахин допълва: „Въпросът, който трябва да бъде зададен тук, е: Ако всеки пациент има различна мутация, можем ли да разработим програма за машинен анализ, която ще ни помогне да намерим най-добрия резултат за всеки пациент? Това е изключително сложна задача, с променливи както състоянието на мутацията в тумора, така и вероятността Т-клетките от имунната система да я разпознаят. Ние работим сега върху това“, каза съоснователят на Бионтек. 

Машинният анализ на базата на изкуствен интелект става все по-добър и по-добър. Ние го "обучаваме" ежедневно. Скоро очакваме революционни открития, както в сферата на рака, така и за ХИВ вируса, и други здравни проблеми, пише Марица.

Коментари

Новини Варна