И днес имаше опашки от желаещи да се ваксинират в дежурните пунктовете в столицата. От този уикенд работят и допълнителните изнесени пунктове в цялата страна. На опашка се редят и деца.
10-годишната Тея вече има "зелен сертификат", след като родителите ѝ я водят в пункта за ваксинация на "Пирогов".
"Дъщеря ми има астма и затова много често боледува. Решихме да я ваксинираме и така да я предпазим. Тя изкара Ковид-19 през май 2020 г., без симптоми. Но решихме заради Омикрон да я имунизираме, защото атакува и децата", обясниш майката на Тея.
Момичето не е единственото на опашката. Преди да им бъде поставен препаратът, децата трябва да са напълно здрави.
"Не трябва да имат хрема, кашлица, температура, симптоми на други остри заболявания. Ако имат хронични заболявания, то те не трябва да са в стадий на обостряне. Като инсулинозависим диабет, заболяване на щитовидната жлеза, бронхиална астма, ревматоиден артрит", обясни педиатърът д-р Мариана Москова.
Децата ще бъдат най-засегнати от Омикрон. Това заяви вирусологът Радостина Александрова. По думите ѝ чрез имунизацията те могат да изградят по-добра защита и от възрастните.
Най-честите нежелани реакции след ваксинация са болка на мястото на инжектирането, главоболие и умора. Сред по-сериозните странични ефекти са регистрирани случаи на миокардит при деца на възраст между 5 и 11 години.
"При тези над 8 млн. дози поставени в тази възрастова група са регистрирани 7 такива случая. Самият вирус сам по себе си може да регистрира миокардит и то в много по-сериозна степен", заяви вирусологът Радостина Александрова.
Няма данни Омикрон да протича по-тежко при децата.
Коментари