IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Здраве
12:00 | 4 декември 2021
Обновен: 10:02 | 22 ноември 2024

Няма случай на "Омикрон" в България

Белгия с нови антиковид мерки заради "африканеца"

По материала работи: Слав Велев
Няма случай на "Омикрон" в България

Все още в България няма регистриран случай на Омикрон. Националният център по заразни и паразитни болести обаче работи усилено в тази посока. Това обясни пред Нова тв директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.

„Този процес изисква време, докато лабораториите изпратят пробите и те да се обработят. Започнали сме едно мащабно секвениране, чиито резултати се очакват до седмица”, допълни Христова.

Тя посочи, че според указанията на Европейския център за контрол на болестите 5-10% от положителните проби трябва да бъдат секвенирани. У нас се секвенират 10%.

„Това са няколкостотин проби на седмица. Ще го хванем. Освен това въведохме теста, който открива промените в S-гена. Така че правим и един предварителен скрининг”, уточни проф. Христова.

Базирайки се на данните за Омикрон, получени от ЮАР, тя заяви, че в рамките на месец новият вариант може да се превърне в доминиращ в България.

„За Омикрон знаем, че има един голям букет мутации. Голяма част от тях са нови за коронавируса, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания. Данните към момента са, че протича по-леко”, допълни директорът на НЦЗПБ.

Проф. Христова посочи с категоричност, че Омикрон е много по-заразен. „Ако Алфа вариантът беше 60% по-заразен от изходния ухански вариант и Делта, спрямо Алфа беше още 60%, в случая имаме 200-300% нагоре от Делта варианта”, уточни тя.

Белгийските власти засилват противоепидемичните мерки заради риска от разпространение на омикронния щам на коронавируса и избягване на тежестта върху здравната система, съобщи в европейското издание Politico.

Носенето на маски става задължително за деца от 6-годишна възраст, а не само за възрастни, както беше досега. Всички детски градини и основни училища ще бъдат затворени от 20 декември. Средните училища ще бъдат прехвърлени на по-гъвкав график с частичен преход на учениците към дистанционно обучение. Освен това класните стаи ще бъдат оборудвани с уреди за измерване на въглероден диоксид и допълнителна вентилация. Властите призовават населението да ограничи максимално социалните контакти. Освен това родителите са инструктирани да правят PCR тестове за деца възможно най-често.

Тези мерки бяха разработени след заседание на правителствения консултативен комитет, ангажиран с разработването на противоепидемични мерки. По-строг контрол върху разпространението на вируса се наложи поради факта, че през последните три седмици голям брой заразени с коронавирус постъпиха в болници, което доведе до увеличаване на тежестта върху лечебните заведения. Болниците са принудени да спрат да приемат неспешни пациенти и работят на предела на силите си. От началото на пандемията в Белгия са регистрирани 1,8 милиона случая на инфекция, починали са 27 100 души.

  

Коментари

Новини Варна