Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу COVID-19. Един от тях е доктор Иван Малкодански. Той е само на 34 години, но вече е преподавател в Медицинския университет в Плевен. Преди девет години завършва медицина. През март защитава научна степен доктор по медицина.
Анестезиолог е в Плевенската гинекологична болница, която е най-големият център у нас за експериментално прилагане на хапче, което лекува коронавирус. Доктор Малкодански отговаря за проучването на лекарството, разработено от голяма фармацевтична компания.
„Те се свързаха с мен и ми предложиха да участвам като главен изследовател. След като се запознах с лекарството и неговите странични ефекти, се съгласих да го използваме и не съжалявам, защото резултатите са наистина добри.
За първи път използваме лекарство, което действа срещу коронавируса. То е свързано с унищожаване на ензима на вируса. Приема се за пет дни”, обясни лекарят.
Участниците в експеримента са двама мъже и една жена. Всички са на възраст около 40 години, чиято самоличност се пази в тайна.
„И тримата пациенти са мои. Те знаят, че е експериментално лечение и знаят всички рискове. Подписва се декларация за съгласие. Пациентът получава таблетки за пет дни. Той ги приема сутрин и вечер. Ние спазваме протокола на фармацевтичната компания. Излекуваните са много добре. Изкараха го леко”, обясни специалистът.
Ограничението във възрастта е стандартно – експериментира се с хора на възраст от 18 до 60 години.
„Пациентите трябва да имат критерии, за да влязат и контракритерии. Единият от тях е висока телесна маса с индекс над 35. Основното, което се наблюдава е, че няма прогрес на заболяването.
Техните симптоми, първоначално отшумяха и изкараха 14-дневната си карантина безпроблемно”, каза още д-р Малкодански. Подобно експериментално лечение се извършва в общо 12 държави с по 4 центъра във всяка една от тях. Резултатите, които има до момента, са повече от оптимистични. Лекарството все още няма име.
За д-р Малкодански този експеримент ще остави трайна следа в историята на световната медицина. Все още не е ясно кога хората ще имат свободен достъп до лекарството, съобщава Нова.