Снимката е илюстративна
Страшните картини на връщани от болници пациенти от миналата есен изглежда започват да се повтарят и тази година в разгара на новата COVID вълна. В последните дни все повече зачестяват сигналите от притеснени граждани, на чиито близки е отказан прием в лечебно заведение по различни причини, пише "Сега".
Последният случай е на мъж от София с двустранна бронхопневмония, който 5 болници в столицата отказват да приемат. Той се е почувствал зле на 10-и септември. Прилошава му и решава да си направи PCR тест, който се оказва отрицателен, а след рентгенова снимка става ясно, че има двустранна бронхопневмония. Само за няколко дни състоянието му се влошава. Заедно със съпругата му започват да търсят болница в София, където да бъде настанен. Оправданията на цели 5 болници обаче били, че не могат да го приемат, тъй като нямат белодробно отделение или заповед ограничава приема на пациенти без коронавирус.
"Оказа се, че Симеон е с много силна инфекция. Лекарят искаше да отидем в специализирана и голяма болница, които имат подходяща апаратура. Отидохме в „Софиямед“, където още на регистратурата ни казаха, че няма белодробно отделение. В "Пирогов" лекарят каза, че в цялата болница има настанени пациенти само с COVID-19, съгласно заповед от 16 юли", разказва преди Би Ти Ви неговата съпруга Боряна Солакова. Историята се повтаря и в Специализираната белодробна болница, където също твърдят, че приемат само пациенти с коронавирус. По същото време Симеон припада пред болницата, което налага обаждане на Спешна помощ. "Извикахме Бърза помощ. Жената оттам ни каза, че няма свободни линейки и тя ще ни каже къде да го закараме - във ВМА и Александровска болница има места. Докато тръгнем обаче, ни се обадиха отново, за да ни кажат, че и там няма места", допълва Боряна. След молби от страна на семейството по телефона и 7-часово лутане Симеон е приет в Окръжна болница "Св. Анна". В момента мъжът все още е с влошено състояние и със затруднено дишане, поради липсата на кислороден апарат.
Съпругата на Симеон е подала сигнал за случая до министъра на здравеопазването и президентството. От Би Ти Ви са отправили запитване до петте болници, отказали да приемат пациента на 13 септември. Отговор е бил получен единствено от Александровска болница, според която няма заповед, която да възпрепятства приема на пациенти с други заболявания, освен COVID-19, а направената проверка по случая е посочила, че няма данни на пациент, преминал през тяхната болница с това име на тази дата.
Преди дни стана известен друг случай на млад мъж - 36-годишният певец Ангел, който първоначално не е бил приет в 2 болници, тъй като е бил с отрицателен тест. Едва след сериозно влошаване на състоянието му той постъпва в Пета градска болница, където тестът му е положителен. Тъй като там нямат интензивни легла, бива преместен в ИСУЛ, където обаче загубва битката с вируса.
НАТИСК
С нарастването на случаите на заразени с коронавирус пациенти се увеличава и натискът към болниците, доста от които съобщават за изчерпване на леглата в COVID отделенията и липса на медицински персонал. В столичната окръжна болница "Св. Анна" разполагат със 150 легла за COVID болни, всички от които са заети. "Всяка сутрин е все по-трудно да намираме места за нови пациенти. Налага се понякога пациентите да изкарват нощта в Спешното отделение, където се полагат същите медицински грижи за тях. Буквално е пълна болницата", заяви говорителят на УМБАЛ "Св. Анна" Антон Луков пред Нова телевизия. По думите му местата в интензивния сектор на лечебното заведения също са заети - там има 10 специализирани легла, всички заети от пациенти в тежко състояние.
Според последните данни на РЗИ-София свободни в столицата са около 23% от местата в болниците. От 1300 легла за неусложнени пациенти, незаети са 450, а в интензивните отделения от общо 210 разкрити места, свободни са останали само 48. "В момента по националния план гледаме всички болници да са еднакво натоварени спрямо възможностите и капацитета, който имат. Ако сравним миналата година по това време, нещата бяха доста по-напрегнати", коментира пред Нова тв д-р Мария Чорбева, директор "Медицински дейности" в СРЗИ.
Натискът се увеличава и към екипите на Спешна помощ. За изминалия уикенд и в понеделник медиците в столицата са се отзовали на 321 обаждания за пациенти с коронавирус, което прави по над 100 на ден.