Редица европейски държави, сред които и България, спряха ваксинациите с AstraZeneca, докато не бъдат изяснени случаите на тежки усложнения. Но какво трябва да знаят хората, които вече са ваксинирани с този препарат?
Германия и редица други европейски държави, сред които и България, временно спряха да ваксинират с препарата на AstraZeneca, докато не бъдат изяснени случаите на настъпили тежки усложнения. В Германия до момента са поставени около 1,6 милиона дози от британската ваксина, а регистрираните случаи на т.нар. венозна мозъчна тромбоза са общо седем - при шест жени и един мъж. Трима от тях са починали, предаде Дойче Веле.
Независимо че тежкото усложнение се проявява само при съвсем незначителен процент (0,000004 на сто) от броя на ваксинираните, експертите от германския институт "Паул Ерлих“, които отговорят за сигурността на ваксините, в понеделник прецениха, че е редно имунизациите временно да бъдат преустановени, докато не се изясни дали въпросните тромбози действително са свързани с британската ваксина.
За какво трябва да внимават ваксинираните
Какво трябва да знаят обаче хората, които вече са ваксинирани с този препарат? Какви странични въздействия са възможни и кога е важно да се потърси съвет от лекар?
Ваксинираните с AstraZeneca би трябвало да следят състоянието си особено в първите 4 до 7 дни след поставянето на ваксината. Алармиращ сигнал е например, ако повече от четири дни имат силно и трайно главоболие и особено ако забележат микрокръвоизливи под формата на малки червени петънца по кожата. Тъй като това би могло да е признак за започваща тромбоза, засегнатите трябва незабавно да се обърнат към лекар, съветват от института „Паул Ерлих“. Венозната мозъчна тромбоза може да бъде овладяна, но лечението ѝ изисква бързи грижи.
Ако главоболието и чувството за отпадналост продължат само кратко - 1-2 дни след ваксинацията, тогава става дума за безобидни симптоми, които са белег за това, че ваксината действа. Към честите странични въздействия, описани в листовката към препарата на AstraZeneca, са изброени още повишена температура, както и болка, зачервяване, сърбеж или кръвоизлив на мястото на убождането. Възможни са също така главоболие, втрисане и мускулни болки. При един от всеки десет ваксинирани може да настъпи повишаване на температурата над 38 градуса, възможни са още повръщане и разстройство. По-редки са симптоми като увеличени лимфни възли, обриви и обилно потене - те се проявяват у един на всеки 100 ваксинирани.
"AstraZeneca е добър и ефективен препарат"
Редица експерти в Германия разкритикуваха решението за преустановяване на ваксинациите с AstraZeneca. Известни съмнения относно мярката изрази и президентът на Световния съюз на лекарите Франк Улрих Монтгомъри. „Появата на тромбози и белодробни емболии у някои хора не означава непременно, че те са свързани с ваксината“, заяви Монтгомъри. Според резултатите от международни изследвания, с които той е запознат, честотата на тромбозите у ваксинирани и неваксинирани е почти една и съща. Все пак Монтгомъри приветства факта, че ЕМА ще провери случаите на тежки странични въздействия. Според него тази проверка ще покаже едно - че британската ваксина е добър и ефективен препарат срещу Ковид-19. Монтгомъри изрази съжаление, че сегашната медийна шумотевица около ваксината ще нанесе допълнителни вреди на имиджа ѝ.
Кристоф Шпинер, пълномощник по въпросите на пандемията към Техническия университет в Мюнхен, също гледа критично на временното спиране на ваксинациите. Цитираните седем случая на венозна мозъчна тромбоза представляват незначителен процент на фона на ваксинираните 1,6 милиона души, казва Шпинер и обяснява: „В момента ваксинираме с приоритет възрастни хора с предварителни заболявания. Голяма част от тях поначало имат повишен риск от тромбоемболии“. Предимствата на ваксината са значително повече от рисковете, подчертава още медикът и добавя, че тежките форми на Ковид-19 редовно водят до тромбоемболии. Включително поради този факт използването на ваксината е абсолютно оправдано, смята той.
Коментари