В Лондон обявиха извънредно положение заради опасността от изчерпване на леглата в болниците. Един на всеки 30 лондончани вече е с COVID-19. Връщат пациенти от клиниките, здравеопазването е пред колапс.
"Още преди Коледа трябваше да връщаме пациенти, защото нямахме достатъчно легла", разказва 33-годишната детска медицинска сестра Бет Уолмсли. Отскоро тя се грижи и за възрастни, за да помага на претоварените си колеги.
Новият щам на коронавирус буди сериозна тревога във Великобритания, особено на фона на недостигащите свободни легла и недостатъчния персонал в болниците, пише "Дойче веле", предаде "ДНЕС.bg".
Страната влезе в третата си национална карантина. Британците могат да напускат домовете си само по неотложни причини, като посещение при лекар или за да отидат на работа. Но според Бет Уолмсли реакцията е закъсняла: "Коледа трябваше да бъде отменена още през октомври, трябваше да има пълно затваряне, а правителството трябваше да организира интензивна ваксинация", казва тя и добавя: "Ако бяхме направили това, можехме да започнем тази година съвсем различно."
Хиляди в болница само за седмица
"Достигаме до момента, в които всички легла ще бъдат заети", предупреди Крис Хопсън от британската Национална здравна служба. Затова в момента се водят разговори с домовете за възрастни, които могат да осигурят допълнителни легла. "Ситуацията са влошава изключитело бързо", заяви Хопсън пред BBC.
"В последната седмица 5000 нови пациенти с Ковид-19 са приети в болниците". Това число отговаря приблизително на пълния капацитет на 10 лечебни заведения. В медиите на Острова се разпространи вътрешен документ на Националната здравна служба, според който още на 19 януари ще липсват около 1500 легла. При най-лошия сценарий недостигът на легла може да достигне 4400.
В момента над 30 хиляди пациенти с коронавирус се лекуват в британските болници. За първи път от април насам броят на починалите за денонощие надхвърли 1000.
Мутиралият вирус е проблем не само за Великобритания
Новият щам на болестта тревожи както британското общество, така и Световната здравна организация, която призова европейските държави да предприемат по-решителни действия срещу настъплението на вируса. Регионалният директор на СЗО Ханс Клуге настоя да бъде ускорено прилагането на вече наложените мерки, като носенето на маски и ограничаването на контактите.
Началникът на канцеларията на германския канцлер Хелге Браун също бие тревога: "Ако на фона на бързото настъпление на заразата мутациите се разпространят, ще бъде много трудно да овладеем ситуацията", каза той пред "Ройтерс". Институтът "Роберт Кох" вече е потвърдил четири случая на новия щам на територията на Федералната република. Ако новите инфекции стигнат 15 хиряди, 25 хиляди или дори повече, тогава вече проследяването на веригите на заразяване и случаите на инфектиране с мутиралия вирус ще се окаже невъзможно, предупреди още Браун
Още новини за разпространението на пандемията четете на "ДНЕС.bg"