Снимката е илюстративна: Черно море/АРХИВ
Министерството на земеделието и храните въведе сезонна забрана за улов на риба и други водни организми с цел опазване на размножителния процес на пролетно-лятно размножаващите се видове. Заповедта на министъра на земеделието д-р Георги Тахов, съгласувана с министъра на околната среда и водите, е в съответствие със Закона за рибарството и аквакултурите и обхваща Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти в страната.
През тази година риболовът на карагьоз (Дунавска скумрия) се забранява от 1 до 31 май в българския участък на река Дунав. За попчетата (Gobiidae) забраната важи от 15 април до 15 май в Черно море. Уловът на калкан (Scophthalmus maximus) е забранен в периода от 15 април до 15 юни, като в този срок се преустановяват и всички свързани дейности – трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба, съгласно действащ европейски регламент.
За останалите пролетно-лятно размножаващи се риби сроковете на забрана зависят от надморската височина на водоемите – от 15 април до 31 май за обектите до 500 метра и от 1 май до 15 юни за тези, разположени между 500 и 1500 метра.
Със същата заповед се удължава и забраната за улов на бяла риба (Sander lucioperca), щука (Esox lucius) и распер (Aspius aspius) с мрежени уреди в българския участък на река Дунав до 31 май 2025 г., включително.
Мерките имат за цел създаване на оптимални условия за естественото възпроизводство на рибните ресурси и устойчивото управление на водните екосистеми в страната.