IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Морски бизнес
13:15 | 12 април 2025
Обновен: 21:49 | 12 април 2025

Полярният ни кораб е изминал 19 725 мили за 155 денонощия по време на третата си мисия до Антарктида

Важна задача, която беше изпълнена успешно, беше осигуряване и достигане до о. Смит

По материала работи: Слав Велев
Полярният ни кораб е изминал 19 725 мили за 155 денонощия по време на третата си мисия до Антарктида

Снимка: Община Варна

Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" е изминал 19 725 мили за 155 денонощия по време на третата мисия до Анатрактида. Това съобщи по време на презентация във Варна кап. II ранг Радко Муевски, капитан на кораба в тазгодишната му мисия. Плаването беше осъществено между 7 ноември 2024 година и 11 април 2025 година. Сред гостите на събитието бяха началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал Калин Калинов, проф. Боян Медникаров, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

Маршрутът на кораба минава през Турция, Егейско море, Средиземно море, след което преминава Атлантическия океан, южната част на Атлантическия океан и достига до Антарктида, като общо проплаваните мили са 19 725  за 155 денонощия, предаде БТА.

През тази година основно беше логистичното осигуряване в района на нашата база, каза капитанът на кораба.

Бяха показани снимки от котвената стоянка на кораба на ледения континент, както и от най-новата лаборатория, построена изцяло и открита тази година.

Конкретно изпълнените задачи в това плаване са транспортирането до Антарктида и стоварване на нашия необорудван бряг на около 80 т. товари - строителни материали, оборудване за провеждане на научно-изследователски проекти, гориво, провизии и други.

Научните и логистични работници, които транспортирахме тази година бяха 150 души, сред които български и чуждестранни учени от Испания, Боливия, Колумбия, Турци, Черна гора и Гърция.

Друга основна задача, която корабът изпълнява, бяха и седем научно-изследователски проекта.

Изпълнявахме и задачи, свързани с научно-изследователски проекти, които са в отдалечени райони от нашата база, до които нашите лодки не могат да достигнат, докато способността на кораба е сравнително неограничена. Използвахме тази година сравнително много такъв тип плавания, за да се разшири ареалът на нашите научни изследвания.

Важна задача, която беше изпълнена успешно, беше осигуряване и достигане до о. Смит и извършване на геоложки проби. Островът е част от състава на Южните Шетлански острови и един от най-трудно достъпните заради формата му, местоположение и хидрометеорологични условия, разказа още кап. Муевски.

Имахме доста добро сътрудничество с испанската антарктическа програма, на която отново транспортирахме строителни материали за тяхната нова лаборатория на остров Дисепшън – „Хуан де Кастиля“ . Товарите бяха в размер на около 20 тона.

Обратно бяха транспортирани отпадъци и други товари до България. Около 10 тона са генерираните през тази и миналата година отпадъци за строежа на лабораторията. На борда се транспортират и почти 100% от всички научни проби, събрани на терен и обработени от нашите учени в Антарктика и сега предстои да бъдат допълнително изследвани, анализирани и публикувани.

През тази година имахме отново много добро сътрудничество с турската програма, като товарът, който беше получен на борда във Варна беше успешно предаден на кораба, който турската антарктическа програма използва – това е корабът „Бетанзос“, каза още капитанът на кораба.

Друга задача, която беше извършена успешно, беше отново извършването на дългосрочна практика на курсанти от ВВМУ - четири човека – един навигатор, един мехатроник, двама инженери – механици, които в рамките на 155 дни успяха да извършат успешно плаването.

От Варна до Картахена и от Картахена наобратно се проведе и краткосрочна практика на около 60 курсанти.

Друга успешно изпълнена задача – военнодипломатическа, е посещението при българската общност в Комодоро Ривадавия, Аржентина, които отново топло посрещнаха кораба и всички от екипажа. Включихме се и в празника на града, посочи още кап. Муевски.

Посетените пристанища, държавни институции и полярни бази са военноморската база в Картахена, Испания, военноморската база Мар дел Плата, в Аржентина, пристанище Ушуая в Аржентина, пристанище Комодоро Ривадавия, Аржентина, пристанище Салвадор де Баия, Бразилия, което е ново тази година, аржентинската военна антарктическа база „Дисепшън“, испанскте арктически бази „Хуан Карлос I“ и „Габриел де Кастиля.

Бяха осъществени много добри контакти с военноморските сили на Аржентина, с които се затвърждава и задълбочава нашето сътрудничество. Бяхме добре приети отново от командващия първо на Атлантическото командване, което се базира в Мар дел Плата, след което от командващия на Южното командване, което е базирано в Ушуая.

При посещението ни във военноморската база в Картахена ние отново затвърдихме това наше сътрудничество с испанската полярна програма.

Състоянието на кораба към момента е добро, като предстои да се извърши следпоходно обслужване на материалната част и преглед на съда.

Всички задачи, поставени пред личния състав бяха изпълнени на 100% и също така допълнителните задачи, които възникваха в хода на изпълнение на плаването и в помощ на българската база, визирам слизане и изпълнение на задачи на брега, също бяха изпълнени в пълен обем и без забележки, посочи още капитанът на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".

Взаимната работа между българската база и екипажа на кораба повишава нашите умения и продължава доста добрите контакти между колегите.

Необходим е и период за почивка и възстановяване на личния състав, който ще бъде осигурен в рамките на този и следващия месец, тъй като работата в тези условия в Антарктика под 55- ия паралел, където са доста сложни хидрометеорологичните условия и задачите, които се изпълняват, са уморяващи, каза още кап. II ранг Радко Муевски.

Коментари

Новини Варна