Полярният ни кораб акостира на Морска гара във Варна след пет месечно плаване до „ледения континент и обратно“. 33-та родна Антарктическа експедиция е една от най-успешните от всички до момента, заяви ръководителят на мисията проф. Христо Пимпирев, часове преди посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“.
НИК 421 закъсня значително с прибирането си заради лошото време. Поради възникналите неблагоприятни метеорологични условия и задържане на преминаването през канал Босфор, посрещането на НИК 421 на Морска гара - Варна се отложи на няколко пъти. Първоначално то бе планувано за 9:30 ч., после за 16 часа. В крайна сметка плавателният съд акостира на Морска гара Варна в 17:30 часа днес.
На Антарктида българските учени са работили по над 30 проекта. Сред които и този за изследване на слънчевата активност. Имали са много проекти в микробиологията върху ендемични организми, които живеят там. От тези микроорганизми се извличат щамове, от които се правят нови лекарства. Някои от тях са против рак, поясни проф. Христо Пимпирев.
Той допълни, че са започнали проучвателни работи на остров Смит, който остава неизследван до момента, където самият проф. Пимпирев е направил първи научни геоложки изследвания. Пробите са показали, че вероятно там има тюркоази. Според него островът е богат на много ценни редки метали. След 2048 година изтича мораториумът за тяхната експлоатация. Когато се експлоатират, ще потекат милиарди в България, смята геологът.
Корабът отплава за експедицията до „ледения континент“ на 7 ноември 2024 г. с нова космическа лаборатория на борда. Тя е дело на „ЕндуроСат“. Създателят на компанията Райчо Райчев посочи тогава, че това е начин да се експериментира върху синергията космос-море. С кораба беше пренесено до българската база на остров Ливингстън оборудването за новата лаборатория на нашите учени, която беше открита официално през февруари
Коментари