Снимка: Община Варна
Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” е най-старото техническо учебно заведение в Република България, а неговата история и настоящата му дейност го утвърждава като най-авторитетния център за подготовка на морски кадри.
Традициите в българското морско образование датират от 1881 г., когато се създава Морското училище – първото техническо учебно заведение в България за обучение на машинисти и огняри.
От 03.12.1904 г. то е вече Машинно училище приветствие с всички международни изисквания.
Училището е създадено в Русе през 1881 г. със заповед на военния министър под името Морско училище. Това е първото техническо учебно заведение в България. Първите специалности са били машинисти и огняри за новосъздадената през 1879 г. Дунавска военна флотилия. Впоследствие името му се променя на “Машинна школа” и на “Техническа школа”, от 1892 г. е Морска унтер-офицерска школа при флотилията и морската част.
През 1900 г. училището е преместено във Варна и се преименува на “Машинно училище при флота във Варна”. Настанено е в историческата представителна сграда на днешната ул. Батенберг №41, където остава до 1910 г. През 1904 г. със закон на Народното събрание училището е преименувано на “Машинно училище при флота с права на средно-техническо учебно заведение”, което подготвя механици за военния и гражданския флот, железниците, въздухоплаването и другите отрасли на зараждащата се българска индустрия. През 1917 г. е именувано “Машинно морско училище” и е преместено в сградата на сегашния Икономически университет във Варна на бул. Цар Борис Първи №77. Със заповеди на военния министър, първи офицерски випуск излиза през същата 1917 г. През 1918 г. училището получава сградата на днешния Аквариум в Морската градина, където остава до 1922 г. През 1919 г. започва обучаването и на корабоводители (щурмани). През 1920 г. е преименувано на “Морско машинно училище”.
По Ньойския договор на България са установени ограничения върху военноморското образование. По инциатива на д-р Пенчо Дренски е приет Закон за откриване на рибарско училище, което да поеме голяма част от задачите на дотогавашното Военноморско училище.Със заповед по Флота от 19 септември 1919 г. за командир на Риболовната школа е назначен лейтенант (капитан-лейтенант) Боян Станев. След влизането в сила на клаузите на Ньойски договор (1919 г.), формированието преминава към Министерството на земеделието и държавните имоти. Във Варна Рибарското училище е в същата сграда, в която до 1922 г. е и Машинното морско училище. Първият рибарски випуск от 27 души е приет на 21 януари 1921 г. и тази дата се приема за начало на Практическото рибарско училище във Варна. Випускът завършва през 1925 г. Строежът на ново модерно рибарско училище започва на 5 април 1925 г. на остров Кирил до Созопол и е завършено през 1929 г. Царското рибарско училище е открито тържествено на 3 октомври 1930 г., като учениците се преместват от Варна в Созопол.
База на новото училище разполага със скъпоструващи инструменти и уреди. Новата специализирана библиотека съдържа около 420 книги. За практическото обучение на учениците е закупен модерен за времето кораб, учениците са на пълен интернат. До 1 април 1934 г., когато рибарското училище прекратява съществуването си, завършват 8 випуска с пълен четиригодишен курс на обучение – общо 212 младежи, 56 от тях са пълни сираци след войните, а 72 от тях са с по един родител.
През октомври 1944 г. във военноморската база в Созопол е приет евакуирания от Кавала и Дедеагач Български беломорски флот, а по-късно там са учебните кабинети на закритата днес бригада Леки сили на ВМС.
През 1954 г. то се нанася в сегашния учебен коплекс на ул. “Васил Друмев” № 73. С Указ на Президиума на Народното събрание от 1956 г. то получава статут на висше инженерно морско училище и името “Висше народно военно-морско училище “Н.Й. Вапцаров”". През 1960 г. то е вписано в регистрите на Международната морска организация (IMO) към ООН, с което се признават дипломите на възпитаниците му пред всички корабособственици по света.
През 1968 г. основният корпус на комплекса, помещаван и днес, е надстроен с един етаж. От 1991 г. названието му е “Висше военноморско училище “Н. Й. Вапцаров”". През 2000 г. ВВМУ е вписано в “Белия списък” на IMO като висше училище с одобрено морско образование, съгласно конвенцията STCW 78/95. През 2001 г. с решение на Националната агенция за оценяване и акредитация към МС получава пълна акредитация като висше училище, в съответствие с новоприетия Закон за висшето образование. През 2000 г. получава сертификат за качество ICO 9002.4 по специалността “Корабоводене” от Лойд регистър, а през 2004 г. – ISO 9001-2000 за всички специалности.