Снимката е илюстративна: Черно море/АРХИВ
Рибарите по Северното Черноморие използват за корабите и лодките си над 100 пристана, като всички са незаконно изградени. Със заповед на „Морска администрация - Варна” достъпът до 1/3 от съоръженията е забранен, тъй като са опасни.
Документът е издаден в края на месец февруари, като в списъка е добавен само един обект, който се намира в района на гребна база „Бриз”. Всички останали пристани фигурират в предишни заповеди, каквито се издават от 2015 г. насам, обясни шефът на „Морска администрация – Варна“ капитан Валентин Енчев, предаде "Дарик".
„Администрацията е проявила изключително търпение през последните 10 години. От границата ни с Румъния до нос Емине има над 100 обекта, на които се застава. Категорично забранителните заповеди са за 34 от тях, където наистина е опасно за здравето на хората. По принцип всички са нерегистрирани, а останалите са в що-годе прилично състояние за заставане и администрацията ги наблюдава. Администрацията е наясно, че не може да забрани всички, защото рибарите няма къде да отидат. Администрацията не действа абсолютно чиновнически и бюрократично – щом няма регистрация, няма и съществуване”, коментира капитан Енчев.
Рибарите, които са ползвали забранените пристани, няма къде да се преместят, коментира председателят на сдружение „Черноморски изгрев” Емил Милев. Според него краткосрочно решение на проблема е съоръженията да се отдадат за ползване под някаква форма на хората, които в момента ги експлоатират.
„Този проблем е от 40-50 години и досега никой не е тръгнал да го решава. По Северното Черноморие има около 150-200 действащи риболовни кораба. На пристанище „Карантината” в момента няма как да застават риболовни кораби над 10 метра”, каза Милев.
Политическа репресия върху рибарския сектор видяха от партия „Възраждане” в заповедта, с която се забранява използването на пристаните. Според варненския депутат Коста Стоянов се извиват ръцете на рибарите заради тяхното недоволство от законопроекта за вятърни паркове в Черно море.
„Съоръженията са с неустановена собственост - държавна, общинска или смесена. Проблемът с тях е от дълги години и много от съоръженията наистина са опасни. Защо досега не са ремонтирани и защо държавата не прави нищо за тях. В заповедта е записано, че застрашават живота и здравето на хората. Трябва да се намери решение, за да се защитят интересите на рибарите, тъй като в момента няма къде да пристават със своите кораби”, заяви Стоянов. Той добави, че ще отправи питане до транспортния министър за проблема.
От „Черноморски изгрев” настояват за оставка на началника на отдела „Рибарски пристанища“ в Община Варна Лъчезар Братоев.
„Имахме три срещи, на които той демонстрира арогантно и нагло поведение. Той въвежда в заблуждение Общинския съвет с неверни твърдения от таксите до начина на използване на пристанищата. Всички община по Южното Черноморие с рибарско пристанище има специален подход към местните рибари. Община Варна също беше взела такова становище през есента на миналата година, но след назначаването си Братоев подходи с агресивно поведение. Не може да експлоатира пристанище на Морска гара за 30 кораба за 4 400 лева на месец и същият човек да говори за морал и принципи”, добави Емил Милев.
Заради напрежението в бранша от сдружението имат днес среща с кмета на Варна Благомир Коцев.
Коментари