Предизборната кампания обикновено е период на различни политически идеи и обещания на партиите не само у нас, но и по света. В дните до края на работната седмица и в навечерието на предстоящия предсрочен парламентарен вот в България ще ви представим основните идеи на по-големите политически партии, които сме разделили в 11 основни сектора. Надяваме се, че ще бъдат достатъчна основа за това да направите разумен и информиран избор в деня на вота. Представяме ви вижданията на 8 партии и коалиции по реда, определен от Централната избирателна комисия за участие на политическите партии в телевизионни и радиопредавания в обществените медии.
Модул 1 – икономика и администрация, правосъдие и борба с корупцията, външна политика
1. Икономика
ДПС
Изграждане на интегрирани регистри с цел освобождаване на физическите и юридическите лица от задължението да доказват пред администрацията данни от тези системи, предлагат от Движението за права и свободи. Спазването на принципа ,,Налична информация в един държавен орган да не се изисква от друг” е друга мярка, която предвижда партията. От Движението настояват още за ангажиране на държавата и общините в процеса на ускоряване на получаването на всички необходими разрешителни за инвестиция. Държавата да издава на „едно гише“ всички разрешителни в съкратен срок. Разрешителни за инвестиции над 5 млн. лв. – в срок 90 дни от Агенцията за инвестиции, за инвестиции под 5 млн. лв. – в срок от 60 дни от областните управи и общините. Движението иска още ускоряване на процеса на вземане на решения по обжалванията на инвестиционни решения. Стимулиране на старта на фонда на фондовете като средство за улесняване на стартирането на малък и среден бизнес, както и създаване на фонд от 500 млн. лв. за подкрепа на инвестиции в преработващи селскостопанска продукция предприятия. И от ДПС обещават запазване на общата данъчна тежест и в частност на плоския данък върху доходите на физическите лица.
ГЕРБ
От партията предлагат специален Закон за премахване на административната тежест, което очакват да ускори икономическия растеж, като позволи на всяко предприятие да се концентрира в основната си дейност. От ГЕРБ предлагат и подкрепа за развитието на икономически зони чрез изграждане на съпътстваща инфраструктура, частично възстановяване на инвестицията за проекти, сертифицирани като клас А, освобождаване на осигуровки, подкрепа на заетост чрез квалификация и преквалификация. Това, смятат от партията, ще бъде постигнато чрез съществено увеличаване на бюджета на Министерството на икономиката. Предвижда се възможност за безвъзмездно прехвърляне в собственост на общините на военни терени с отпаднала необходимост. Агенцията за инвестиции на основата на социално-икономически анализ ще определи потенциалните зони и тяхната концентрация. От партията предвиждат и подкрепа на изпълнителната и законодателната власт за реализирането на всички мерки от Стратегията за развитие на капиталовия пазар, което, според тях, ще позволи генерирането на инвестиции в развитието на икономиката. Промяна на данъчната система не стои на дневен ред за партията, според която плоският данък за физическите лица и фирмите е най-справедливият от гледна точка на стимулите за икономическа активност. ГЕРБ смятат, че при следващо управление на партията до края на мандата БВП може да надмине 100 млрд. лв.
Обединени патриоти
Възраждане на българската икономика, стимулиране на българското производство и спешно повишаване доходите на българите, обещават Обединените патриоти, без да посочват конкретни мерки и пътища, по които това да се случи. От там предлагат въвеждането на данъчни, счетоводни и лицензионни облекчения, както и създаването на Национален фонд за подпомагане на малките и средните предприятия и законодателство срещу спекулата. Освобождаване на минималните доходи от данъци. Засилване на ролята на Централната банка и забрана на едностранната промяна на лихвения процент е друга мярка, предложена от Обединените патриоти. Намаляване на ДДС за лекарства, учебници и др., както и децентрализация – 20% от събраните данъци да остават в общините, са сред останалите икономически мерки на коалицията.
БСП
От БСП се обявяват за ускорен икономически растеж, запазване на валутния борд и на критериите от Маастрихт. Предвиждат специално законодателство за предприятия с над 50% държавно или общинско участие. Партията предлага създаване на фонд „Индустрия“ с начален капитал от 500 млн. лв. за дялово финансиране на предприятия, изпълняващи определени критерии: десетгодишна стратегия за създаване и развитие на индустриални мощности на пазарен и регионален принцип, създаване на определен брой работни места, наемане на млади специалисти; фонд „Иновации“ с капитал от 150 млн. лв., с акцент подкрепа на млади български инженери и специалисти, които да основават свои фирми и да развиват свои марки. Целта им е да насърчат кадрите да намерят своята реализация в страната. И от БСП обръщат внимание на капиталовите пазари, предлагайки създаване на Съюз на капиталовите пазари – опростяване на изискванията за проспектите за малки и средни предприятия, както и инициативите за създаване на европейски фондове за венчър капитал и фондове за социално предприемачество. От партията предвиждат държавата да запази мажоритарен пакет във фонда и да привлича допълнителен ресурс, давайки възможност на банки, инвестиционни фондове и застрахователи да участват във финансирането и подкрепата на отделни проекти на малките и средните предприятия. От БСП искат още нулева ставка на облагане при оборот от търговска дейност до 150 000 лв. за стартиращи предприятия, създадени от предприемачи до 35 г., които в рамките на 24 месеца да открият минимум пет работни места. Партията столетница предвижда и създаване на условия за стимулиране и развитие на „кръговата икономика“ с цел по-ефективно използване и спестяване на суровинни ресурси. С цел намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса електронно полученият документ да бъде равносилен на еквивалента му на хартиен носител за всички държавни и общински институции, предлагат още от БСП. По отношение на облагането, въпреки че дълги години партията повдигаше въпроса за прогресивното облагане, в последните месеци и в БСП се наложи мисленето, че към този момент най-добре е да се запази плоският данък.
“Нова република”
Една от основната цели на “Нова република” е постигане на ръст на икономиката между 6% и 7% на годишна база. И от партията на Радан Кънев се заричат да не увеличават нито общата данъчна тежест, нито отделни данъци, осигуровки и такси. Ще запазят плоския данък върху личните и фирмените доходи. Ще премахнат данък “Уикенд”. Ще намалят ДДС за храни, книги и лекарства на 9%. От партията обещават да работят за балансиран бюджет и постепенно намаляване на съотношението дълг/БВП; да забранят клаузи за търговска тайна при договори за приватизация, концесия, обществени поръчки и други сделки, сключвани от държавата чрез нейни органи. Административните услуги да станат изцяло електронни, както и да се наложи законът за намаляване на наказателната лихва за забава. От “Нова република” обещават въвеждане на електронно управление и унифицирана документация на обществените поръчки. Настояват също за ново законодателство за защита на конкуренцията и предотвратяване на злоупотреби с господстващо пазарно положение, картелиране и други форми на изкривяване на пазара. По отношение на пазара на горива от партията искат да премахнат монопола при акцизните складове. Всяка общинска администрация да предоставя на бизнеса изчерпателен списък с изисквания за различните видове дейност, да се въведе тежка дисциплинарна и наказателна отговорност, както и лична имуществена отговорност за длъжностни лица, които забавят нужните на бизнеса разрешения и документи, предлагат още от “Нова република”. Те настояват за ясна методика за справедливо изчисляване на такса смет според количеството на произведената смет от домакинствата и бизнеса. За нейното приемане ще въведат правилото промилите за такса смет за бизнеса да не надвишават с повече от 30% тези за физическите лица. Да задължат общините сумите, събрани от данък МПС, да се използват само за поддръжка на пътната и уличната мрежа и инфраструктурни проекти, свързани с движението по пътищата, искат още от “Нова република”.
АБВ - 21
Коалиция АБВ – Движение 21 обещава да работи за промяна на структурата на икономиката и увеличаване дела на фирмите. За достигане на по-висок дял на производство и нови работни места в България АБВ - Движение 21 предлагат: равнопоставеност на фирмите при кандидатстване по европейски проекти и обществени поръчки; данъчни преференции за фирми, които инвестират в квалификацията на своите служители; въвеждане на нулева ставка за реинвестираната от фирмите печалба в дълготрайни производствени активи. За допълнителна добавена стойност и създаване на нови работни места от коалицията предлагат създаване на държавен фонд за иновации и високотехнологични експортни производства с начален капитал 1 млрд. лева и цел да бъдат привлечени още до 500 млн. лева средства от частния сектор. И от АБВ - Движение 21 настояват за вдигане на прага за регистрация на фирмите по ДДС, но тяхното предложение е това да стане от 50 000 на 100 000 лв. Подобно на социалистическата партия и от Движението предлагат въвеждане на по-ниски ДДС ставки за лекарства, учебни помагала, бебешки храни и други детски продукти. От там искат още недопускане на фирми, регистрирани в офшорни зони, да участват в конкурси за обществени поръчки и получаване на концесии, създаване на публичен регистър на всички фирми, включително медии, които получават финансиране от публични средства – български или чужди; въвеждане на електронно правителство в едногодишен срок.
ВОЛЯ
От партия ВОЛЯ предвиждат приемане на законодателни мерки за ефективна защита на потребителските права, с акцент върху защитата срещу злоупотреби от страна на монополи и големи търговски вериги чрез обединяване на КЗК и КЗП в нов самостоятелен регулатор и изготвянето на закони и подзаконови нормативни актове. Сред останалите им предложения са пресичане на практиките за неплащане на корпоративен данък и недопускане на собственост на офшорни компании върху особено социалнозначимите сектори на икономиката чрез промяна на антимонополното законодателство; намаляване с 30 ст. на цената на горивата до една година и достигане на цени около 1,80 лв. на литър; законодателно регламентиране на ред за премахване на статута на „вечен длъжник“ – възможност за обявяване на фалит от физически лица; опростяване на регулаторните режими за бизнеса и законово регламентиране на статута на „мълчаливото съгласие“ при липса на отговор в административния процес; увеличаване конкурентоспособността на икономиката и производителността на труда чрез насърчаване на високотехнологичните производства и високата степен на преработка с цел създаване на висока добавена стойност. Партията на Веселин Марешки предвижда още създаване на министерство на иновациите, което да изготвя стратегия и тактика на базата на бъдещите световни тенденции и което започва отсега подготовката на процеси, хора, умения, експериментални разработки, пилотни проекти, чрез които ще се гарантира дългосрочното оцеляване на България.
РБ
Запазване на сегашната данъчна система, в т.ч. и на плоския данък, и противопоставяне на всички политики и предложения, които директно или индиректно носят след себе си покачване на данъците. За това се обявяват и от Реформаторския блок. От партията искат усъвършенстване на методиката за изчисляване на данък “Уикенд”, ясна законодателна уредба на такса смет с оглед определянето й според реалното количество на отпадъците за гражданите и бизнеса; подобряване на финансовото състояние на общините и конкретни политики за преодоляване на сериозните дефицити, в т.ч. стимули за добро управление на общинските бюджети. И от Реформаторския блок настояват за намаляване на бюрокрацията и административната тежест върху бизнеса. Това според тях може да стане чрез замяна на разрешителните режими с уведомителни, където е целесъобразно, в т.ч. въвеждане на правило, според което нов административен режим е допустим само при отмяна на два съществуващи. От блока настояват за отпадане на задължението на гражданите и бизнеса да подават документация, с която държавата може да се снабди по служебен път; отпадане на изискването за задължителен договор за трудова медицина за микропредприятия, извършващи дейности в сферата на услугите; отмяна на задължението за микро- и малък бизнес за подаване на годишен финансов отчет при отсъствие на стопанска дейност. От Реформаторския блок искат още вдигане на прага на регистрация по ДДС от 50 000 на 200 000 лв.; поетапното намаляване на ДДС в четиригодишен период до достигане на 18% ставка; ускорено възстановяване на дължимия на бизнеса данъчен кредит и въвеждане на системата „Златен регистър“ за данъчно изрядните платци, предлагат от Реформаторския блок.
1. Правосъдие и борба с корупцията
ДПС няма
ГЕРБ За нова Конституция и премахване на имунитета на народните представители настояват от ГЕРБ. Обявяват се и за свикване на Велико народно събрание. Искат приемане на нов Антикорупционен кодекс, който да обедини фрагментираното законодателство и множеството органи. Единият орган за борба с корупцията по високите етажи на властта ще бъде създаден на основата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Имущество на хора от властта, придобито със средства с недоказан произход, ще бъде отнемано в полза на държавата и без да е образувано наказателно производство. Прехвърляне на бюрокрацията от хората и бизнеса към администрацията, отпадане на ненужните разрешителни за правене на бизнес, разширяване на проверките за почтеност в администрацията, както и приемане на измененията в Наказателно-процесуалния кодекс, предлагат от ГЕРБ. Партията поема ангажимента да приключи работата по въвеждане на електронното правосъдие до края на 2018 г. ГЕРБ обещава да участва във въвеждането на новата съдебна карта на България, която да преразпредели справедливо и адекватно структурата на съдилищата и прокуратурата на базата на натовареността, населението, демографските и икономическите перспективи на района. Въвеждане на тримесечни доклади на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС пред Народното събрание, както и деполитизиран и прозрачен избор на нов Висш съдебен съвет, обещават още от партията. От там поемат ангажимент до края на 2018 г. да бъдат изпълнени 17-те препоръки от 10-годишния доклад по Механизма за сътрудничество и оценка.
Обединени патриоти
Справедливо правораздаване и спиране на двойния стандарт в съдебната система искат Обединените патриоти. Мерки срещу срастването на престъпността с правоохранителните органи, политическия и олигархичния елит. Спиране на масовата контрабанда през митниците. Намаляване на съдебните такси са сред приоритетите им в правосъдието и борбата с корупцията.
БСП
От БСП също са решени да положат усилия за гарантиране на бързо и справедливо правосъдие. Предлагат изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, които да осигурят: – силно ограничаване на възможностите за връщане на делата от съда на прокуратурата; – въвеждане на стриктни срокове, както и на „жалба за бавност“ в наказателния процес. Партията столетница иска още изменения в уредбата на мерките за неотклонение и изпълнение на присъдите с цел премахване на възможностите за бягство от правосъдието, както и отпадане на непредпазливостта като форма на вина при транспортните престъпления, извършени след употреба на алкохол и наркотични вещества, и по-тежки наказания в тези случаи. Партията иска още отпадане прилагането на определението „маловажност“ при осъществяване на престъпления против собствеността, както и криминализиране на тежки нарушения на екологичното законодателство с причинени големи щети върху околната среда.
“Нова република”
Първата задача на “Нова република” е да създаде независима антикорупционна дирекция в прокуратурата и действащо антикорупционно законодателство. Те обещават още в първата година от мандата да проведат операция “Чисти ръце” в съдебната система, МВР и службите. Предвиждат още да въведат процедура за проверка на всички нови кандидати за позиции в съда, прокуратурата и полицията, незабавно да отменят Закона за НСО, да учредят нова антикорупционна прокуратура по румънски модел. Според “Нова република” главният прокурор трябва да бъде определян от президента по предложение на 2/3 от народните представители и да се отчита пред Народното събрание. Борбата с корупцията и предотвратяването на тероризма ще бъдат възложени на отделни и независими заместници на главния прокурор, които ще оглавяват дирекции в прокуратурата и ще работят в тясна връзка с държавните контролни органи и службите за сигурност, предвиждат от “Нова република”.
АБВ - 21
За радикална реформа в съдебната система се обявяват и АБВ - Движение 21. Обещават да работят за: премахване на фигурата на Великото народно събрание, тъй като смятат, че всички конституционни промени, включително и в правосъдната област, да могат да се решават от обикновено Народно събрание. Коалицията от партии се обявява за избиране на главния прокурор от Народното събрание или назначаване от президента за 5- или 7- годишен мандат; премахване несменяемостта на прокурорите; отмяна на методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори; създаване към главния прокурор на Съвет на прокурорите от 9 души, както и преобразуване на Националната следствена служба в специализирана разследваща структура при главния прокурор, която да разследва престъпленията корупция, пране на пари, данъчни и банкови престъпления. АБВ - Движение 21 иска още намаляване броя на членовете на ВСС на 11 души; нов Закон за съдебната власт; приемане на нова съдебна карта. Коалицията от партии настоява още да се прегледа и намали броят на юридическите факултети в страната. Според АБВ - Движение 21 е необходимо намаляване и премахване на такси – при малки дългове, при спиране на изпълнението по искане на длъжника и приемане на закон за гражданския фалит.
ВОЛЯ
Партията на Веселин Марешки настоява за бързи законодателни промени за изпълнение на препоръките на Европейската комисия относно реформата в съдебната система; за законово регламентиране на независимостта, правомощията и капацитета за разследване на специализираните органи и регулиране на размера на съдебните такси, за да не се ограничава достъпът на обикновения човек до правосъдие.
Реформаторски блок
Силна персонална отговорност и прозрачност за назначенията и решенията в системата, както и бързина на съдебните производства, искат от Реформаторския блок. Те настояват за разработване на нова модерна наказателна политика, която освобождава Наказателния кодекс от състави, уреждащи по-леки посегателства; преодоляване на неравномерната натовареност на магистратите, включително чрез ново съдебно райониране, стриктни срокове, по-високи стандарти и еднообразна практика при дисциплинарните производства срещу магистрати. От Реформаторския блок остро настояват за повишаване на отчетността на прокуратурата. Реални проверки на имуществото и почтеността на магистратите и справедливи санкции при нарушаване на правилата; незабавно изпълнение на присъдите „лишаване от свобода” в момента на тяхното окончателно постановяване в съдебната зала. И от Реформаторския блок обещават въвеждане на електронното правосъдие. Блокът иска категорична подкрепа и активна политика на България за създаването на Европейска прокурорска служба. Приемане на антикорупционен закон, с който се създава единен независим орган за противодействие на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, е сред основните предложения на Реформаторския блок. Те бяха и инициаторите в 43-тото НС за въвеждането на този закон. Коалицията от партии иска овластяване на гражданите да подават сигнали за корупция; прилагане на правило, че публичните лица могат да бъдат записвани, филмирани и фотографирани при изпълнение на служебните им задължения; въвеждане на ротация на служители, работещи на рискови за корупция места. От блока искат още преразглеждане на тарифата за таксите на частните съдебни изпълнители, в т. ч. намаляване на пропорционалната такса, която се събира от съдебния изпълнител при плащане на задължението в срока за доброволно изпълнение.
2. Външна политика
ДПС
ДПС настоява за проактивна политика на България за реформиране на Европейския съюз. Според Движението България трябва да помогне за: оптимизиране на работата на европейските институции, подобряване на координацията между тях, проектиране и изпълнение на гъвкав, прозрачен, ефективен и разбираем за гражданите бюджет на ЕС. Да обвърже политиката на сближаване с провеждането на ефективни реформи в страните членки; да работи за повишаване на сигурността на европейските граждани и за намаляване на регулациите.
ГЕРБ
Присъединяването на България към Шенген е един от приоритетите на ГЕРБ във външната политика. Партията не споделя тезата, че терористичните атаки са причина за отлагането на пълноправното ни членство в Шенген и смята, че сега е важно да се вземат решения, които да демонстрират, че европейската интеграция няма алтернатива в сферата на сигурността. Присъединяването на България към еврозоната е следващият външнополитически приоритет на ГЕРБ. Целта им е в краткосрочен план България да се присъедини към Валутния механизъм през 2018 г. От там смятат, че кризата в Украйна и действията на Русия, нарушаващи международното право, събитията в Близкия изток и Северна Африка, включително и по линия на хибридната война, изискват нови подходи в политиката на НАТО. Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. също е във фокуса на партията. ГЕРБ подкрепя и международните мисии на ООН и ОССЕ по изпълнение на Минските договорености. Партията ще настоява да заработи споразумението между ЕС и Афганистан за реадмисия, в което България имаше водеща роля за подписването му. ГЕРБ подкрепя споделената от Европа и САЩ воля за задълбочаване на стратегическото партньорство посредством създаването на пет българо-американски работни групи в области от взаимен интерес. Според партията временното разполагане на американско военно оборудване на българска територия е съществен принос на САЩ към колективната сигурност на НАТО и гаранция за националната сигурност на България. Отмяната на визовия режим за българските граждани е приоритетен за партията въпрос в двустранните отношения със САЩ. ГЕРБ подкрепя и сключването на Споразумение за стратегическо партньорство и Всеобхватно икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада. Отношенията с Русия се развиват при съблюдаване на националния ни интерес, както и на принципите на единната ни политика със страните членки на ЕС и НАТО, смятат от ГЕРБ. Според тях двустранните контакти в сферата на сигурността са ограничени в съответствие с решението за преустановяване на практическото гражданско и военно сътрудничество с Русия, взето през 2015 г. В средносрочен план българо-руското сътрудничество зависи от преодоляване на напрежението между ЕС, НАТО и Русия заради кризата в Украйна. ГЕРБ подкрепя развитието на отношенията между България и Турция като добри съседи, партньори и съюзници в НАТО. От партията смятат, че съществува нереализиран потенциал между двете страни и оценяват високо усилията на Турция да приеме огромен брой сирийски бежанци, както и да обезпечи охрана по общата ни граница и овладяването на миграционния натиск към българската територия.
Обединени патриоти
Външната политика на България да бъде подчинена на полезния за родината баланс в полза на националния интерес, искат Обединените патриоти. Сред по-конкретните неща в програмата им се чете, че са против чужди военни бази на територията на България, както и против приемането на Турция в ЕС. Създаване на министерство на демографията и българите в чужбина е сред другите предложения на Обединените патриоти.
БСП
За активна и балансирана външна политика в полза на националните интереси се обявяват от БСП. Те настояват за пълноценно членство на България в Европейския съюз и НАТО. Развитие на отношенията с Русия, Китай, Индия и други държави за разширяване на пазарите и привличане на инвестиции са сред другите искания на партията столетница. Тя обещава външната й политика да е ориентирана за подобряване и развитие на отношенията с Русия, в това число предприемане на конкретни инициативи и стъпки за отпадане на санкциите на Европейския съюз спрямо Русия.
“Нова република”
Външната, както и европейската политика на България не може да остане същата според “Нова република”. Партията иска общо и трайно противодействие на кризата с мигрантите и защита на външните граници с общи сили и средства; налагане на Енергийния съюз като основен европейски приоритет, който да гарантира евтина енергия; общи действия на ЕС за пресичане на контрабандата, трафика на хора и корупцията. Партията ще потърси съюз с Румъния за влизане на двете страни в Еврозоната и Шенген. Остро настояват за недопускане на изнудване и натиск от Турция и смятат, че България не може да си позволи да бъде заложник на геополитическите спорове между Русия и САЩ. “Нова република” предлага модернизация и превъоръжаване на Българската армия, увеличаване на разходите за въоръжение и отбрана, като най-късно през последната година от мандата те да достигнат 2% от БВП според стандарта на НАТО; повишение най-малко с 10% всяка година на заплатите на войниците и офицерите, както и приемане на стратегия за националната сигурност за 20 години напред. Двустранните отношения с Турция и Русия, според “Нова република”, трябва да се развиват единствено на основата на равнопоставеност и взаимна изгода.
АБВ - 21
Коалицията АБВ - Движение 21 се обявява за последователност във външнополитическите ангажименти на страната към Европейския съюз и НАТО. Настояват за реформа на Регламента от Дъблин, така че тежестта при обработване на молбите за международна закрила да не се поема само от държавите на предна линия. Иска още решения за кризата с мигрантите и бежанците с партньорите ни от Вишеградската четворка. От коалицията настояват още за възстановяване и развитие на отношенията с Русия на прагматична и взаимноизгодна основа; възстановяване на отношенията на сътрудничество на България с традиционни партньори от Азия, Африка и Латинска Америка и търсене на нови в тези региони.
ВОЛЯ
Партията на Веселин Марешки също се обявява за влизане на България в Еврозоната и Шенген. Тя настоява още за подкрепа и участие в инициативата на Франция и Германия за създаване на обща европейска армия; за ревизия на Дъблинския регламент за бежанците и създаване на обща европейска имиграционна политика. ВОЛЯ се обявява и за съвместни формирования, учения и инфраструктура на НАТО за увеличаване на военните възможности на Българската армия. Партията толерира укрепването и задълбочаването на стратегическото партньорство между България и Съединените щати във всички области и в същото време настоява за добронамерени, приятелски отношения и развитие на двустранното сътрудничество с Русия. Подкрепя и идеята за създаване на Балканска Вишеградска четворка.
РБ
Активно участие в органите на ЕС и НАТО и политика на ясно дефиниране на националните интереси. Това искат от коалицията Реформаторски блок –“Глас народен”. Настояват още за преговори в рамките на ЕС за защита на българите, живеещи във Великобритания, след Брекзит; приемане в Шенгенското пространство в най-кратки срокове; ревизия на Дъблинския регламент за по-справедливо регламентиране на миграционната тежест; присъединяване на България към Еврозоната и към Общия европейски банков съюз. Като акценти в програмата си в частта за външна политика те посочват: категоричното противопоставяне на всякакви опити за намеса на чужди държави, в т.ч. Русия и Турция; създаване на специално звено към Министерския съвет за информация, анализ и разработване на мерки срещу хибридни атаки срещу България и българските институции; стратегическо партньорство със САЩ и обвързване на важни въпроси в отношенията с отмяната на визовия режим за български граждани; тясно сътрудничество с държавите от Вишеградската четворка.
В следващото издание на информационната ни рубрика ще разберете какви са основните виждания на партиите в сферата на инфраструктурата, енергетиката и управлението на европейските фондове.
Подредихме вижданията на политическите сили според реда, изтеглен от Централната избирателна комисия за предизборни участия в обществените медии. Ако в някои от засегнатите сектори липсваха виждания на някои от партиите, то е защото и в самите им политически платформи нямаше такива. Потърсихме ги с цел да попълнят липсващите акценти в съответните сектори. Тези от тях, които реагираха, ви представяме в публикации по темата. Основната ни цел е да ви информираме и ако не сте решили дали и за кого да гласувате, да ви помогнем в този избор. Вярваме, че в усложнената и несигурна обстановка в европейски и световен мащаб, съставът на следващото Народно събрание в България не е без значение. Знаем, че понякога заради разнообразните възможности стоим на едно място поради неспособността да изберем, но отстояваме позицията, че всеки глас е значим и че промяната зависи не само от политическата класа, но и от нас – гласуващите. Изборите за парламент са на 26 март.
Следва продължение.
Купуването и продаването на гласове са престъпления!
ЕЛЕНА КИРОВА
Още по темата ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2017: Инфраструктура, енергетика, еврофондове
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2017: Социална политика, здравеопазване, образование