Варна
fallback
Политика
14:53 | 18 март 2017
Обновен: 07:31 | 5 ноември 2024

Има ли все още Европа общо бъдеще?

Ние сме твърдо решени да направим ЕС по-силен и по-устойчив, чрез още по-голямо единство и солидарност, ще заявят европейските лидери в Рим

По материала работи: Юлиян Атанасов

"Европа е нашето общо бъдеще", гласи проект на декларация на 27-те лидери на Европейския съюз (ЕС) в Рим тази седмица въпреки Brexit, определян като най-тежкия удар, нанасян на съюза досега, съобщава Ройтерс. Фразата е финалното изречение и е точно повторение на заключителния ред от текста, подписан в Берлин през 2007 г. в чест на 50-та годишнина от основаването на ЕС.Проектодокументът от страница и половина, с който агенцията разполага преди срещата в чест на 60-годишнината на съюза, озаглавен "Римска декларация", е израз на усилията на 27-те да очертаят курс за бъдещето, след като Великобритания напусне общността (вероятно през 2019 гоидна). "Ние сме твърдо решени да направим ЕС по-силен и по-устойчив, чрез още по-голямо единство и солидарност. Единството е както необходимост, така и наш свободен избор", гласи текстът, допълва БТА.

 

Декларацията е изготвена на 16 март от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Очаква се тя да бъде обсъждана през тази седмица от страните членки и може да бъде променена, преди окончателно да бъде приета в Рим на 25 март."През следващите 10 години искаме да имаме съюз, който е сигурен и безопасен, пропериращ и с устойчиво развитие, с разширено социално измерение и с воля и капацитет да играе ключова роля в глобалния свят", се казва в текста.В проектодекларацията се обещава по-голямо сътрудничество в сигурността между страните от ЕС и техните отбранителни индустрии, ефективно управление на имиграцията и затегнати външни граници, обещава се съюзът да стимулира глобалната търговия въпреки критиките на новия американски президент срещу международните споразумения, да развива единния си пазар и да насърчава създаването на работни места и иновациите.

 

Проектът на Туск е пестелив относно идеята за ЕС на много скорости, която позволява на желаещите страни да сключват по-тесни връзки в области, в които могат да се споразумеят, изоставяйки несклонните на това.Туск предупреди какви опасности крие подобен сценарий, но той все повече намира подкрепа от страна на Германия и Комисията в Брюксел, отбелязва Ройтерс.Те виждат в него единственият начин ЕС да парира вълната от евроскептицизъм, национализъм и популизъм, която го залива.

"Ще действаме заедно винаги, когато е възможно, с различни темпове и интензивност, където е необходимо, оставяйки отворена вратата за онези, които искат да се присъединят по-късно", гласи единствената препратка в текста към идеята за Европа на много скорости.

 

Друга деликатна тема е по-нататъшното разширяване, което е проклятие за някои страни членки. Други твърдят, че вратите не бива да се затварят, тъй като критериите за приемане в ЕС стимулират демокрация и стабилност в съседните страни."Желаем съюз, който остава отворен за онези европейски страни, които напълно споделят нашите ценности", гласи текстът.Друга деликатна тема е концепцията за стимулиране на повече "социална Европа", където идеята е да се воюва с дискриминацията и да се гарантират равни възможности в образованието и заетостта.

 

Проектът призовава за "Социална Европа: съюз, който стимулира икономически и социален прогрес, както и кохезия и конвергенция, отчитайки разнообразието от социални модели и ключовата роля на социалните партньори".Източноевропейските държави се опасяват, че евтините им работници може да загубят предимството си, ако по-богатият Запад използва тази цел, за да поиска еднакво третиране за местните и мигрантите трудещи се на техните пазари.

investor.bg

 

Четете още: Не са намерени експлозиви у нападателя от летище "Орли"

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback