В Европейския парламент винаги сме се борили срещу Европа на две скорости, коментира в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.Според него все още е рано страната ни да излезе с позиция по въпроса, тъй като тепърва дебата по "Бялата книга" предстои. В разговора с Милена Милотинова участва и колегата му Петър Курумбашев от БСП, който каза, че и в момента в Европа има няколко регионални групи, които работят на различни скорости.Пример за това са "Вишеградската четворка", БЕНЕЛЮКС и скандинавските държави.
Емил Радев заяви, че пример за Европа на две скорости е и мониторингът за България и Румъния. "Имаме стратегия за борба с корупцията и съдебна реформа и всичко, което трябва да изпълним не е за да задоволим исканията по доклада, а заради желанията на българските граждани. И без мониторинг ще продължи борбата с корупцията и съдебната реформа. Мониторингът е в ущърб за България защото се използва и за външен и за вътрешен политически план", заключи Емил Радев.
Петър Курумбашев пък акцентира, че е привърженик на петия вариант от "Бялата книга", който наблягал сериозно на интеграцията в определени области - отбрана и сигурност.За него също е интересно дали страната ни ще успее да консолидира национална позиция по темата "Европа на две скорости"."Поставих този въпрос на колегите си и не видях голям ентусиазъм. Може би всички евродепутати очакват политическите си ръководства да излязат първо с такава", заяви Курумбашев.
Радев отговори, че сме длъжни да имаме обща позиция, защото така тя ще тежи повече в Европейската комисия и Европейския парламент. Той отново обясни, че темата е в начален план, а дискусията по нея ще тече в следващите три години. "Нека видим как ще тръгне дискусията, за да може да излезем с обща позиция", каза още евродептатът.По темата с членството в еврозоната Петър Курумбашев смята, че служебното правителството трябва да подаде документи за влизане в Единния надзорен механизъм ERM ІІ, т.нар. чакалня и даде за пример как служебния кабинет на Стефан Софиянски подал документите за членство в НАТО.
"Друг е въпросът, че членството в еврозоната не е гаранция за по-висок стандарт или скорост", коментира Курумбашев.Емил Радев пък смята, че това не е работа на служения кабинет. Неговите задачи са да организира изборите. Според него добре трябва да се прецени момента за влизане в "чакалнята"."Необходим е дебат от специалисти - дали сме изпълнили всички изисквания, как ще ги изпълняваме и т.н. когато има консенсус и координация, тогава трябва да пристъпим към тази крачка", заяви Радев.Още в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR от 17.30 часа.
Четете още: Плащат на международните шофьори по българските закони