Варна 11°
fallback
Политика
13:43 | 29 януари 2017
Обновен: 21:27 | 2 ноември 2024

Указът на Тръмп за имиграцията предизвика хаос и гняв по летищата

Федерален съдия забрани временно връщането на хора от страни, попадащи в обхвата на имиграционните ограничения

По материала работи: Юлиян Атанасов

Протестиращи на летище О'Хеър в Чикаго. Снимка: Ройтерс

Указът на американския президент Доналд Тръмп, с който той ограничи достъпа до САЩ на гражданите на седем страни с преобладаващо мюсюлманско население, предизвика объркване и гняв в събота, след като на редица имигранти и бежанци не бе разрешено да се качат на полетите си и те останаха блокирани в летищата, предаде Ройтерс.йС най-радикалното си решение, откакто встъпи в длъжност преди седмица, Тръмп наложи четиримесечна забрана за допускането на бежанци в САЩ и временно забрани влизането на граждани на седем мюсюлмански страни: Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен.На летищата имиграционните и митническите власти бяха затруднени с тълкуването на новите правила. Някои пътници със зелени карти, които вече са били на път, когато е била издадена заповедта, са били задържани на летищата.

 

От администрацията на Тръмп заявиха, че би било "безразсъдно" да дадат подробни указания на държавните агенции и летищата преди въвеждането на мерките за сигурност.Източници от американското министерство на вътрешните работи обаче са коментирали пред Ройтерс, че администрацията не е успяла да оцени сложността на прилагането на мерките или нуждата да се подготвят предварително агенциите и авиокомпаниите, които се оказаха неподготвени за новата ситуация.Граждански и религиозни групи, активисти и демократи реагираха с гняв на забраната и обявиха, че ще я оспорват.

 

След ден, изпълнен с хаос и протести на няколко летища в страната, федерален съдия разпореди временна отмяна на изпълнението, като забрани депортирането на хора от страните, попадащи в обхвата на указа.Съдията от Бруклин Ан Донъли издаде това разпореждане, след като бе сезирана от адвокати на Американския съюз за граждански свободи. Решението на съдията забранява на граничните полицаи да връщат всеки, който идва в САЩ с валидна виза от Ирак, Иран, Сирия, Судан, Либия, Сомалия и Йемен. Решението се отнася и за онези, които имат одобрена молба за статут на бежанец.Според Американския съюз за граждански свободи заповедта ще засегне между 100 и 200 души, задържани на американските летища или транзитни зони.Решението на съда не отхвърля указа на Тръмп, който беше критикуван от някои от най-близките съюзници на Америка.

 

Самият Тръмп заяви пред репортери в Белия дом в събота, че указът му не е "забрана на мюсюлманите" и посочи, че тези мерки е трябвало да бъдат взети отдавна. "Работи много добре. Виждате го на летищата, виждате го навсякъде", заяви Тръмп.Новите правила блокираха пътници и създадоха хаос за работодателите със служители с паспорти от засегнатите страни и колежите с международни студенти.Някои лидери на американски технологични компании, в които работят много чужденци, предупредиха служителите си и определиха указа като неморален и неамерикански.

 

"Тази забрана ще засегне много невинни хора", коментира Травис Каланик, главен изпълнителен директор на Uber Technologies Inc, допълвайки, че ще повдигне този въпрос на среща в Белия дом в петък.Пътници с арабски произход от Близкия изток и Северна Африка заявиха, че указът е унижителен и дискриминационен. Иран обяви, че ще въведе ответни мерки.Судан определи решението като "много жалко", след като Вашингтон отмени санкциите срещу страната само преди няколко седмици. Представител на правителството в Йемен е изказал тревога от забраната.

 

Бившият посланик на Ирак в САЩ Лукман Фейли заяви пред Ройтерс, че забраната на Тръмп е несправедлива към страната, която сама е жертва на терористични атаки, и може да окаже обратно влияние.Представители на Великобритания, Франция и Германия изказаха критики към решението. Канадският премиер Джъстин Трюдо публикува своя снимка в Twitter, на която лично посреща бежанци от Сирия. "За тези, които бягат от преследване, терор и война, канадците ще ви посрещнат с "Добре дошли", независимо от вярата ви. Разнообразието е нашата сила", написа още Трюдо в социалната мрежа.

 

Забраната за влизане в САЩ засяга и някои от екипажите на самолети, предаде още Ройтерс, като цитира съобщение на Международната асоциация за въздухоплаване.По информация от представител на американското министерство на вътрешната сигурност около 375 пътници са засегнати досега от разпоредбата, като 109 са транзитирали през САЩ. Други 173 са били спрени от авиокомпаниите да се качат на полети за САЩ.Германският депутат от Партията Съюз 90/Зелени Омид Нурипур също се оказва засегнат от забраната, защото е с ирански корен, предаде ТАСС. Той е заместник-председател на парламентарната комисия за американо-германски отношения. Получил е германско гражданство през 2002 г., но е запазил и иранското си. Пътувал е многократно до САЩ, където е посетил вече 40 щата.

 

От Американската академия за филмово изкуство пък обявиха, че е изключително смущаващ фактът, че един от номинираните за наградите "Оскар" може да попадне под обхвата на имиграционните ограничения в САЩ, предаде AP. Забраната може да засегне плановете за пътуване до САЩ на иранския режисьор Ашгар Фархади, чийто филм "Търговският пътник" е номиниран за "Оскар" за чуждоезична лента.Иранската актриса Таранех Алдусти, снимала се в номинирания за наградата филм, заяви, че ще бойкотира церемонията за престижните филмови отличия, за да протестира срещу указа на Доналд Тръмп.

 

 

investor.bg

Четете още: Гръцките фермери засилват вътрешната блокада

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback