Като докладчик в сянка от страна на групата на Европейската народна партия, варненският евродепутат Емил Радев коментира, че „за сектори, в които има множество малки и средни предприятия, чието съществуване зависи от чистотата на водата на крайбрежните зони, е важно да получат обезщетение за чисто икономическите загуби, които биха понесли в случай на аварии в крайбрежни води”. „Считам, че сектори като туризма и риболова могат да бъдат катастрофално засегнати от такива инциденти и това трябва да се вземе предвид“, заяви Радев.
Свързаните с нефт и газ дейности в крайбрежни води се извършват все по-далеч от брега и често в много по-дълбоки води в сравнение с преди. Понастоящем се извършват или се планира да бъдат извършвани дейности в териториалните води на 18 държави-членки, в това число и България. Някои дейности се извършват при тежки природни условия и на места, които зависят от туризма за голяма част от приходите си, като например Средиземно море, Егейско море, а вече и Черно море.
В доклада се посочва, че е необходимо да се анализира до каква степен въвеждането на наказателна отговорност на равнището на ЕС ще добави възпиращ елемент отвъд гражданските санкции, с което да се подобрят защитата на околната среда и спазването на мерките за безопасност.
„Трябва да продължим да създаваме обща регулаторна рамка за свързаните с нефт и газ дейности в крайбрежни води, която допълнително да повишава и хармонизира стандартите за безопасност и защита на околната среда за всички дейности в крайбрежни води“, подчерта след приемането на доклада българският евродепутат Емил Радев.
Той изтъкна, че трябва внимателно да се проучат различните възможности, за да се въведат и приложат най-добрите превантивни мерки, като на първо време е важно директивата за безопасността в крайбрежни води да започне да се прилага в целия Европейски съюз.
Коментари