Варна 22°
fallback
Политика
12:13 | 10 ноември 2016
Обновен: 11:30 | 2 ноември 2024

Христо Кирчев: Не вярвам Тръмп да изпълни всички свои обещания

На 10 ноември се оказа, че капитализмът е победил социалистическият строй, добави бившият кмет на Варна

По материала работи: Борис Проданов

Какви ще са последиците след триумфа на Доналд Тръмп в САЩ и балотажа на президентските избори у нас 27 години след промените? Отговорите дава Христо Кирчев, политик от СДС, бивш кмет на Варна и зам.-председател на групата за приятелство със САЩ.

 

„Това бяха едни уникални избори, защото двамата кандидати след цедката на отделните партии са на доста противоположни мнения за развитие на САЩ. Хилари Клинтън не ми е симпатична. Защото една дама на 69 г. трябва да се замисли дали да продължи. Няма качествата на Маргарет Тачър. Високоинтелигентна жена е, но се побира в рамките на клишето. Обикновено демократите имат поддръжка на „белите якички“, на „хай-тек“. Тези хора си изкарват лесно парите, друго е да си банкер на Уолстрийт. Ню Йорк е бил град на демократите. А републиканци са хората на реалната трудова Америка. Те са „червените“. Ако погледнем картата на сегашна Америка, виждаме къде е „синьо“ и „червено“. Американците имат интересна изборна система. Когато наближат избори, те не са като нас, да мислят за задължително гласуване и колко гласове да се купят. А там има и богати, и лузъри. Които са безкрайно активни във вота. За американеца участието в изборите е свещено право. Където и по света да е, хваща самолета, дава маса пари, но отива да гласува. Америка е населена по двете крайбрежия, но във вътрешността има малко големи градове. Много рядко е населена, там са хората на труда. САЩ са силни в селското стопанство – около 4 на сто храни Америка и света. Те не свръхбогати, но заможни. Но са и сърцето на републиканците. И благодарение на тази система на избори Америка е „червена“, обясни Христо Кирчев.

 

„В случая с Доналд Тръмп всички медии бяха срещу него. Създадоха образ на емоционален и неуравновесен човек, който бръщолеви кой каквото иска да чуе. Абсурд е да мислим, че всички негови обещания ще минат. Да ръководиш една бизнес-империя е друго – там ти си подбираш кадрите. В политиката те избира народа и трябва да се съобразяваш от лузъра до банкера. Получава се едно огромно различие“, добави той.

 

Христо Кирчев припомни и емблематичната дата 10 ноември.

 

„Благодаря на Америка, че благодарение на нея се случи това. Горбачов беше реформатор и успя да наложи реформи, за да запази страната си и в този сблъсък се оказа, че социализма беше победен от капитализма. Съветската империя се разпадна, дойде глобализацията. За находчивите 10 ноември е позитивен. Предишният строй не беше за инициативните. Затова и много загубиха. По-напористите учиха, развиха се. Свободата е голяма отговорност“, завърши Христо Кирчев.

 

Иван Барбов

 

Вижте още: "Щрихи от утрото" (10.11.2016) - Избори по Американски и гласуване по балкански

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback