Украйна поиска от “Газпром” да съгласува с “Нафтогаз” изграждането на газопровода “Северен поток” 2. Днес Антимонополният комитет на Украйна (АМКУ) обнародва обръщение към участниците в проекта, предава руската информационна агенция ТАСС.Комитетът се позовава на текст от закона за защита на икономическата конкуренция, който забранява създаване на стопански субект, концентриращ доминираща позиция на пазара, предава БТА.
До предоставяне на разрешение за концентрация или съгласувани действия участниците в проекта са длъжни да се въздържат от всякакви действия, които биха могли да доведат до ограничаване на конкуренцията в Украйна, посочва се в обръщението."Северен поток” 2 предвижда да бъдат построени две подводни газопроводни линии с общ капацитет 55 млрд. куб м годишно, които да свържат Русия и Германия по дъното на Балтийско море. Оттам ще може да се подава газ до Великобритания, Холандия, Франция и Дания, заобикаляйки Украйна.
Проектът се изпълнява от съвместната компания New European Pipeline. Газпром държи 51 процента от нея, а германските E.ON и BASF/Wintershall, австрийската OMV и британско-холандската Shell - по 10 процента, а френската ENGIE - 9 процента, припомня агенцията.
Планирано е “Северен поток” 2 да бъде пуснат в експлоатация до края на 2019 г. През 2015 г. транзитът на руски газ през украинската газопреносна система е бил 67 млрд. куб. м. Средногодишно тази система внася в украинската икономика около 2 млрд. долара. Това положение съществено ще се промени с въвеждането в действие на “Северен поток” 2,отбелязва ТАСС. През юни ръководителят на “Газпром” Алексей Милер посочи, че след 2020 г. транзитът на руски газ за ЕС през Украйна може да стане не повече от 15 млрд. куб. м.
Междувременно шефът на комисията по международните въпроси към Федералното събрание - горната камара на руския парламент, Константин Косачов писа в социалната мрежа Facebook, че газопроводът "Северен поток" 2 няма никакво отношение към Украйна. “При него става дума за съвсем друга логистика", допълва той. Косачов отбелязва, че "Украйна не е съгласувала с Москва нищо от своите проекти с обкръжаващия свят, въпреки поетите задължения по двустранни и многостранни споразумения”.Руският депутат напомня също така, че преди време Москва също беше убеждавана, че "проектите на Украйна с ЕС нямат никакво отношение към Русия".
investor.bg
Коментари