От 1 април парното поевтинява между 1 и 10%. За София понижението е 3%. Цената на тока от комбинираното производство ще се понижи между 14 и 17%.
Представители на повечето топлофикации се съгласиха с предложението на енергийния регулатор парното и топлата вода да не поевтинеят значително като резултат от падането на цените на газа с 23 на сто от април.
Те оспориха обаче друго предложение на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според него токът от комбинираното производство ще поевтинее с между 14 и 17 на сто.
Аргументите на регулатора при спад на цените на газа с близо една четвърт цените на парното да паднат с малко, а тези на тока, който произвеждат топлофикациите по комбиниран начин с повече, са, че години наред цените на топлоенергията изкуствено са били задържани ниски. Топлофикациите на свой ред поискаха ако ще бъдат намалени цените на тока, който произвеждат, това да е с по-малко от планираното. Срещу планираното поевтиняване на топлоенергията между 1 и 10 процента не възразиха.
Омбудсманът Мая Манолова обаче видя в това предложение противопоставяне на потребителите на парно и на ток: "Смятам, че намалението на тока не би следвало да бъде за сметка на намалението на парното, и обратното, след като суровината и за двете намалява с 23 процента."
Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов за пореден път обясни, че това се прави, за да може да има намаление на цените на тока, но от юли: "При всички положения намаляването е в плюс на българските потребители. Заради планираното поевтиняване на природния газ с 23 на сто, намалението на цените на топлоенергията става възможно, но не и с нивата, с които това би могло да стане."
Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ предложи да остане без промяна цената на топлоенергията, а целият ефект от намалението на цената на природния газ да се използва за намаление при електроенергията.
novini.dir.bg