Варна 10°
fallback
Политика
22:50 | 16 март 2016
Обновен: 05:46 | 1 ноември 2024

Надигнахме глава срещу докладите от Европа

В Брюксел беше направена решителната стъпка против мониторинга на България

По материала работи: Борис Проданов

Денят на България в Брюксел е 16 март! На него с конференцията "Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки" беше решено да поискаме край на мониторинга на страната ни. Варненският евродепутат Емил Радев, както и колегите му Илияна Йотова, Мария Габриел и Филиз Хюсменова бяха организатори на кръглата маса в Брюксел, която има благородната цел да даде насока на мерки, които в крайна сметка да доведат до прекратяване на писане на доклади за България.

Дискусията срещу механизма за наблюдение е в присъствието на заинтересованите страни. Механизмът се инструментализира. Ефикасността му е под съмнение, каза Мария Габриел.

След 9 г. наблюдение и 13 доклада вече получаваме не експертна помощ, а политически инструмент за натиск. Предлагаме конкретизиране на препоръките и времеви хоризонт, периодично оценяване от страна на Комисията, без изчакване на годишните доклади, добави на свой ред и Илияна Йотова.

Такъв механизъм има обратен ефект върху демокрацията. След 13 доклада трябва да се преразгледа. Вече говорим за инерция и бюрократичен подход. Седнахме на една маса представители на ГЕРБ, БСП и ДПС, заедно да свалим този товар от България. Той дискриминира и нас, и Румъния, категорична беше и Филиз Хюсменова.

На комисията ЛИБЕ стана ясно, че колегите ни искат да махнат мониторинга в този му вид, а нашите страни да се оценяват като останалите страни от ЕС - без дискриминация. Но отново ще ни сочат с пръст, ще заплашват спирането на еврофондовете, заяви и Емил Радев.

Параскеви Мишу, генерален секретар на ЕК добави: "Проведохме разговори с българските власти и искаме да видим скоро последният доклад. Председателят Юнкер иска да приключим с това. Но не мога да приема, че механизмът не е оказал добро въздействие. Разчитам да работим в същата посока."

Красимира Филипова, зам.-министър на правосъдието също е против мониторинга:  "Българската общественост и професинална общност има интерес към промените. Имаме политическата воля реформите да продължат. Промените в Закона за съдебната власт са факт на първо четене в Народното събрание. Подкрепяме предложението на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и считаме, че трябва да ни оценяват по заслуги, а не по субективни критерии."

Борис Проданов Брюксел – Варна

 

Вижте още:  Сотир Цацаров: Спирането на мониторинга на България е от полза на всички

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback