Главният прокурор Сотир Цацаров участва в Брюксел в конференцията на тема "Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки". Варненският евродепутат Емил Радев, както и колегите му Илияна Йотова, Мария Габриел и Филиз Хюсменова са организатори на кръглата маса в Брюксел, която има благородната цел да даде насока на мерки, които в крайна сметка да доведат до прекратяване на процедурата по мониторинг от ЕК.
"Трябва да спре мониторингът. Това е от значение за страната ни, не за тази или онази партия", категоричен е главният прокурор.
"Благодаря на организаторите и на домакините. Не е сега времето да обсъждаме дали механизмът на мониторинг е компромис за присъединяването ни към ЕС. Цялостният му ефект е положителен - получихме обективна оценка и катализира реформи. Имаше и критични моменти. Последните години той сякаш е повече средство за проверка, а не за сътрудничество. То се изчерпва с мониторинговите доклади, а няма форми на взаимодействие, които да са ефективни. За мен спорни са източниците на информация за годишен доклад. Има контролни мисии, които се срещат с разл. държавни органи. Но срещите траят до час и половина. Съставът им е от експерти на българското законодателство, а има и хора в тях, със спорни познания", каза Сотир Цацаров.
Според него често информацията е изкривена.
"Предаването на непълна, дори едностранна информация от министерството на правосъдието се оказа в основата на последния доклад. Моето усещане е, че в последните години препоръките в докладите се оформят без да спазват тези от предишния. Все по-често получаваме и средство за вътрешнополитическо противопоставяне. Дори отсъства прагматичният елемент за някакви реформи. Едни и същи лица засипват обществото с мнение, че запазването на механизма ни спасява от олигархията. Всеки доклад се използва за политически цели. Далеч съм и от мисълта, че някой ще си помисли, че дискусията е опит за оказване на политически начин върху ЕК", изтъкна той.
Борис Проданов Брюксел - Варна