Премиерът Бойко Борисов коментира темата за задължителното гласуване с хубавата българска поговорка - "Насила хубост не става!".
"Но когато сме в коалиция с подкрепящи партии и когато един от тях настоява да бъде така естествено, че поне половината от ПГ на ГЕРБ трябва да го защитят". Това каза на партиен форум в Хасково премиерът Бойко Борисов, информира dnes.bg.
„Аз съм против. Който иска да гласува – това е демокрацията. Парламентът мина тази точка, но когато ние настояваме за закони, важни за нашата програма, също трябва да намерим своите поддръжници”, заяви още той.
Председателят на ГЕРБ бе категоричен, че слуховете относно конфликт между Цветан Цветанов и Румяна Бъчварова са абсолютни спекулации. „Няма тема, че депутатите искат да ме блокират. Цветанов е против Бъчварова и иска да и седне на стола - няма нищо такова. Няма такъв конфликт и това няма да го допусна“, заяви той. Премиерът призова всички важни решения в сектор „Сигурност“ да бъдат взимани чрез консенсус.
Борисов категорично се обяви в подкрепа за електронното правителство и е-гласуването. Преди дни обаче на парламентарна комисия именно по инициатива на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов отпаднаха текстове от Законна за електронната идентификация, с които се регламентира поставянето на идентификационен чип в личните документи.
Борисов бе категоричен, че ГЕРБ няма да отстъпи нито крачка назад за електронното управление. „Колкото са ни важни пречиствателните станции, метрото и всички проекти, толкова важно за бизнеса и за хората е електронното управление. Електронното гласуване също“, заяви той.
Премиерът обясни подробно, че има два закона – този, по който се работи в момента и Законът за документите за самоличност. „Личната карта в момента няма електронен носител и в закона не е записано че трябва да има. А закона, който трябва да приеме парламента – 6 и 7 параграф третират, че вече в личните карти има електронен носител. Ако Комисията и парламентът върнат решението, Комисията ще се събере и ще каже, че ще бъдат приети тези два параграфа. Но, това означава да ги накарам да направят нещо, което не кореспондира с днешния закон. Затова ние казваме: за да приемем този закон, за да е юридически чист, го приемаме без тази два параграфа, но едновременно с него внасяме допълнителен текст, в който се казва, че в документът за самоличност трябва да има електронен идентификатор“, посочи Бойко Борисов.
Според министър-председателя електронният идентификатор наистина улеснява живота, защото чрез това второ ЕГН може да се прави всичко. „С него може да пътуваш, да теглиш пари, ще бъдат улеснен достъпът до администрацията. Дали ще е пръстов отпечатък, зеница на окото, трябва в дебат да се намери най-оптималния вариант“, каза още Борисов.
Той призова всички предприемачи в България да създават работна среда и продукция, която да носи висок брутен вътрешен продукт за страната. „Лихвите са ниски и всеки един добре подреден бизнес може да успее във всяка една сфера. Огромни пазари са отворени – особено в хранително-вкусовата промишленост, в животновъдството, във всяка една сфера. Надявам се този призив да достигне до повече от предприемачите у нас“, каза Борисов.
Премиерът сподели, че е бил притеснен, че процедурите около санирането ще тръгнат колебливо. „Днес съм спокоен, защото виждам как блоковете стават истински куклички. Вече имаме градове, в които има 100% подадени документи за саниране - само малки кампании изпълняват процедурите около санирането, това е подарък и за домакинството. Сега има такъв наплив към програмата за енергийна ефективност, че сме осигурили и втория милиард. Това е подарък към обществото. Не им струва нищо на хората. Но затова не се говори“, каза Бойко Борисов.
На форума в Хасково премиерът коментира и темата за бежанците, споразумението с Турция, пазарът на труда и усвояването на европейските фондове.
Коментари