Президентът Румен Радев иска повторен дебат за изтребителите F-16 и българското общество да бъде информирано за какво точно ще бъдат изразходвани средствата. Това заяви главният секретар на държавния глава Димитър Стоянов в ефира на bTV.
Повод за изказването е, че Комисията по отбрана в парламента отхвърли ветото на президента по договорите за самолетите. По думите му, управляващите и депутатите в Народното събрание искат да ратифицират договорите по „бързата процедура – без дебати и обръщане на внимание върху скритите разходи”.
В сряда Радев даде специално изявление за изтребителите. Според него това е дългоочаквана и необходима стъпка от модернизацията на българските военновъздушни сили за отбранителната способност на страната, но тя не може да става за сметка на интересите на българските граждани и достойнството и суверенитета на България.
"Срокът за доставка на изтребителите е най-рано след 4-5 години. Орязаният пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, при който самолетът остава с ограничени способности. Скрити и неясни разходи, които България ще плаща впоследствие. Промяна в договора едностранно без съгласуване с българската страна. Неустойки при неизпълнение", коментира вчера Радев.
Секретарят на президента уточни днес, че друга причина за ветото е възможността в договорите да се появят „скрити разходи“. Може би са притиснати от сроковете, може би и с това, че няма да бъдат публикувани целите договори за покупка – българското общество няма да бъде уведомено какво се получава. Скрити разходи определено ще има – никой не говори за транспорт. Това оборудване, което ще бъде произведено в САЩ трябва да бъде транспортирано до България”, каза главният секретар на президента.
„Това въоръжение ще бъде придобито на по-късен етап, но тук не става въпрос само за въоръжението, а и за обучението на техническия и летателния състав, придобиване на апаратура – това са скрити разходи”, допълни още той. Секретарят на президента поясни, че условията по договорите са валидни до 4-5 септември тази година. Според него преговарящите по сделката е трябвало да предоговорят крайните срокове.
По думите на Стоянова съгласно договорите за ратификация, има изискване за изграждане на специализирана инфраструктура за съхранение на специална апаратура и тя ще бъде одитирана американска страна – колко одита ще бъдат направени, колко разходи ще има. Според него по груби сметки това ще струва на бюджета около 100 млн. лв.