Областна администрация Варна е партньор в проекта „ Устойчивост на системата земя – море за стратегии за екотуризъм“ (LAND – SEA), който се реализира с финансовата подкрепа на Програма за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и от националния бюджет на Република България.
„LAND – SEA“ е проект за междурегионално сътрудничество за подобряване на регионалните политики за устойчиво управление на крайбрежните зони, опазване на техните екосистеми и биоразнообразието им, на природното и културно наследство. Насочен е и към социално-икономическото развитие на региона чрез изпълнение на стратегии за развитие на екотуризма.
Областна администрация Варна беше домакин на обучителна визита на представител на администрацията на Канцеларията на сената гр. Хамбург. – господин Томас Якоб – началник отдел „Европейски проекти“.
В първия от трите работни дни на посещението бяха посетени невралгичните свлачищни райони на северното крайбрежие в гр. Варна – участък вилна зона Кранево в рамките на община Аксаково (от сп. Панорама до сп. Кипарис) и КК „Св.Св. Константин и Елена“, както и южното крайбрежие от Варна – участък бъдеща „Алея Втора“ от м. Карантината до хижа „Ветеран“. Специално внимание беше отделено за стартиралите проектни дейности и изграждането на Рибарското пристанище "Карантината“, който Община Варна предвижда да превърне във втората Морска градина на Варна - с изграждане на алеи и места за отдих. В рамките на визитата се посетиха красивите туристически забележителности „Аладжа манастир“ и природен парк „Златни пясъци“.
Учебна визита е в резултат на успешното изпълнение на проектните дейности по проект Land – Sea, като дава възможност на персонала да развият умения, които да подмогнат тяхната работа в устойчивото управление на крайбрежните морски зони.
Междурегионалното сътрудничество и споделените добри практики в рамките на обучителна визита по проект „Land - Sea” бяха свързани с развитие и популяризиране на устойчив и отговорен еко туризъм, опазването и възстановяването на природно и културно наследство.
Споделянето на знания, опит и добри практики ще допринесат за повишаването на местния капацитет за устойчиво управление на крайбрежната екосистема, както и ще даде идеи за въвеждането им.
Един от ключовите въпроси, обсъждан по време на визитата беше разработването на регионалния план за действие за управление на крайбрежието и устойчиво развитие на екотуризма. Стратегическият документ ще бъде разработен от екип специалисти и местни заинтересовани страни.