Варна
fallback
Политика
18:11 | 5 юни 2019
Обновен: 08:56 | 18 ноември 2024

Поканата на България за еврозоната виси на косъм, какви са причините?

ЕК откри проблеми в икономиката и социалните услуги

По материала работи: Слав Велев

Европейската комисия препоръча на българското правителство да затегне още контрола върху банките и да предприеме специални мерки за плащане на данъци и акцизи върху горивата и върху труда.

 

Всяка пролет Еврокомисията съветва властите в 28-те еврочленки въз основа на анализи, които прави по линия на координация на икономическите политики, известна като Европейски семестър.

 

В публикувания днес доклад се посочва, че правителството трябва да заложи още на модернизиране на икономиката и на преодоляване на различията между регионите, както и да направи повече за интеграцията на ромите.

 

Месец преди очакваното решение на Европейската централна банка за допускане до чакалнята за еврото, докладът на Еврокомисията посочва, че макроикономическите дисбаланси в България остават, както и че финансовият сектор продължава да е уязвим заради високата задлъжнялост, необслужваните кредити за бизнеса.

 

Като проблемни се изтъкват бавните и скъпи процедури за обявяване на несъстоятелност, високата задлъжнялост и лошите кредити на банките, недовършеното приложение на мерките срещу прането на пари, борбата с корупцията, където се казва, че няма достатъчно стабилни резултати, както и автомобилното застраховане, където препоръчаната система “бонус-малус” не беше въведена.

 

Посочва се, че делът на сивата икономика в България е висок, както и недекларираният труд. Управлението на държавните компании се оценява като лошо. Еврокомисията не пропуска и недостига на инвестиции за изграждане на пътна инфраструктура, критикува скока на въглеродните емисии от автомобилния транспорт и съветва да се направи повече за пречистването на отпадните води и рециклирането на отпадъците, както и за чистотата на въздуха и енергийната ефективност. Правителството получава препоръка да вземе мерки срещу доплащането от пациентите, да подобри достъпа до здравеопазването и да реши кадровия въпрос в сектора.

 

Една от основните препоръки за следващата година е да се модернизира икономиката като се влагат повече обществени средства в научни изследвания, иновации, енергийна ефективност, умни системи за управление на транспорта, внедряване на нови начини за повишаване производителността на икономиката.

 

Според Европейската комисия правителството трябва да положи допълнителни усилия да образова особено младите и ромите на професионални умения, така че те да могат по-лесно да намират работа, което ще е средство и за намаляване на недостига на квалифицирани работници, спиращи идването на големи инвеститори.

 

В анализа се отбелязват недостатъчните инвестиции в образование, здравеопазване, както и голямата разлика в доходите и риска от бедност.

 

В същото време Комисията признава, че има подобряване на ликвидността и резервите на банките, реформата на пенсионните и застрахователни фондове и данъчната събираемост.

 

Брюксел реши да отвори наказателна процедура за прекомерен дефицит срещу Италия заради вътрешния й дълг, както и да предложи на страните членки да предупредят Унгария и Румъния, че се отклоняват значително от направените им препоръки и трябва да се корегират.

 

dnes.bg

 

Четете още:  

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback