Българското правителство смята да инвестира държавни средства в туристическите чартърни полети. Това е една от мерките, които да подпомогне драстичния спад на руските туристи през последната година, стана ясно по време на българо-руски форум в София.
Председателят на Националния борд по туризъм Румен Драганов разкри, че по време на срещата между премиерите Бойко Борисов и Дмитрий Медведев са обсъдени и други мерки, които да върнат руснаците по нашето Черноморие.
Драганов обясни, че България е конкурентоспособна на Турция, но заради срива на руската рубла след наложените санкции, страната ни е по-скъпа за почивка на руснаците спряно южната ни съседка.
Поставен беше въпросът за плащане за реклама в самолетите, които возят туристите – нещо, което е практика в нашите конкурентни дестинации. „Те го правят с ясното съзнание, че са собственици на публична собственост- археология, архитектура, нематериално културно наследство. Съседите плащат по 6000 евро на всеки полет за реклама. Това дотира полета и прави цената по-конкурентоспособна“, обясни Драганов и разкри, че Борисов е възложил изготвянето на подобно проучване.
„Многократно сме се противопоставяли на твърдения, че собствеността в туризма е частна. Самият факт, че се отдават на концесии плажните ивици означава, че държавата е собственик. Съвсем редно е държавата да си влезе в обувките на партньор на туристическия бизнес и да заплаща средства за реклама“.
Румен Драганов припомни, че след въвеждането на санкциите от ЕС през 2016 г. отчетен спад от 160 000 руски туристи. Българският бизнес ще предложи на руските си колеги нов подход—въвеждане на т.нар. „умни туристически комплекси“ и по-този начин да се предпазят от евентуални бъдещи сривове на руската рубла. Методът е познат още от времето на „Балкантурист“ при въвеждането на талони за почивка за руснаците по нашите курорти.
БГНЕС
Още по темата: Ще развиваме ли рибарски туризъм във Варна?
Коментари