По време на извънредно заседание на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент бе приет регламент за новата и по-силна Европейска гранична и брегова охрана. Агенцията, която получи нови правомощия, ще подпомага държавите-членки в борбата срещу нелегалната миграция и трансграничната престъпност. Ключови законодателни изменения, предложени от българския евродепутат Емил Радев, също бяха подкрепени от евродепутатите.
До 2025 г. Агенцията ще разполага с до 10 000 служители в зависимост от нуждите за оказване на помощ на държавите-членки и ситуацията със сигурността по външните европейски граници. Сред тях ще има и екип за бързо реагиране, който да бъде разположен в случай на внезапна криза. Ще бъдат подсилени още правомощията за връщане на нелегални мигранти от Европейския съюз към техните страни на произход.
За първи път ще бъде дадена още възможност на Агенцията да закупи собствено оборудване и техника, което ще й позволи да реагира бързо, вместо да координира понякога със седмици предоставянето на техника от една държава-членка към друга, както е практиката в момента. Друго ново правомощие на Агенцията е да следи за вторичните движения на мигранти в рамките на Европейския съюз, което ще спомогне за изграждането на цялостна картина за местоположението на мигрантите в ЕС.
В първоначалния вариант на предложението на Европейската комисия, в случай на голяма заплаха по външните граници, ако дадена държава-членка не предприеме мерки, Агенцията, въз основата на решение на Комисията, щеше да има правото да се намеси без съгласието на тази държава. В следствие на ключово изменение на Емил Радев бе премахнато това реално нарушаване на суверенитета на държавите-членки на ЕС - сега Агенцията трябва да има съгласието на дадена държава, за да разположи хора и техника по нейните граници, и то след решение на Съвета.
В същото време обаче групата на Европейските социалисти и демократи отхвърли друго ключово изменение на Емил Радев относно възможността за връщане на мигранти от трета държава към държавата им на произход. Според неговото законодателно предложение, Агенцията щеше да има възможност да връща нелегални мигранти от съседни на ЕС държави в страните им на произход, но без това правомощие да намалява възможностите за оказване на помощ на държавите-членки. Въпреки че законодателното изменение бе подкрепено от групата на Европейската народна партия, то бе категорично отхвърлено от евродепутатите от групата на Европейските социалисти и демократи и на Европейските либерали и демократи.
Коментари