Обществената оценка за развитие на страната през първия месец на новата година остава силно негативна, но отбелязва умерено повишение и се завръща към нивата от средата на 2018 г. според Национално-представително проучване финансирано и проведено от "Маркет ЛИНКС".
Съотношението между дела на критично настроените към развитието на страната (67%) и тези с положително мнение (30%), формира отрицателен рейтинг от -2.2. С високи нива на песимизъм (55% от всички) е и оценката за очакванията за бъдещо развитие на страната. Налице, обаче, е умерен оптимизъм в оценките за материалното състояние на домакинствата (49%), който е подкрепен от увеличението на минималната работна заплата и на възнагражденията в редица бюджетнисфери.
Отчита се минимално възстановяване на доверието към българските институции.
Положителният рейтинг на Президентството вече е 61% от имащите право на глас. За пръв път от около 6 месеца, Европейската комисия успява да се завърне сред институциите с положителен рейтинг. Доверието в Народното събрание този месец също отбелязва повишение, но въпреки това остава критично ниско - едва 16%.
Видимата активност на държавното обвинение през последните месеци води до общо повишаване на доверието в нея, както и на това в главния прокурор Сотир Цацаров (20%).
Българското общество е силно разделено по въпроса за избора на доставчик на нов изстребител за ВВС. В ситуация на силно политизиран публичен дебат, малко под половината от българите не могат да формират мнение по въпроса. Диалогът между правителството и президентската институция по-скоро изместват фокуса от един стратегически и геополитически избор към остро вътрешно-политическо противопоставяне.
42% от имащите право на глас със сигурност биха гласували на предстоящите Европейски избори. Вече започва да се забелязва мобилизация при електората на ГЕРБ въпреки, че разликата с БСП е около 3% на база всички. На база гласуващи, преднината на ГЕРБ е 8,5%, която определя.
ГЕРБ потенциално е с най-много евродепутати. Свои представители в ЕП към момента биха имали още БСП, ДПС и ОП, а е възможно "Демократична България" също да има поне един депутат. Резултатите потвърждават, че "Воля" е загубила сериозна част от електората си и е много вероятно участието и в активния политически живот у нас да приключи с разпускането на 44-то НС.
Четете още: Л. Хампарцумян: Еврозоната ще донесе стабилност и достъпност на средата в България
Коментари