IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Политика
10:11 | 30 януари 2019
Обновен: 23:19 | 10 ноември 2024

Л. Хампарцумян: Еврозоната ще донесе стабилност и достъпност на средата в България

Не бива обаче да се създават свръхочаквания за приемането на единната валута, твърди банкерът

По материала работи: Пламен Янков
Снимка: Investor

Влизането в еврозоната ще донесе стабилност и достъпност на средата в България, а ефектите от приемането на единната европейска валута ще бъдат усетени от икономически активните хора. Това каза в ефира на БНТ банкерът Левон Хампарцумян. Той обаче предупреди, че не бива да се създават свръхочаквания за приемането на еврото в България, тъй като от много време страната ни е във валутен борд, обвързан с еврото и съществена част от промените вече са факт.
 

Той определи опитите за насрочване на дата за присъединяване към еврозоната като прибързани. Банкерът обърна внимание, че действително, ако през лятото получим одобрение и влезем във валутно-курсовия механизъм ERM II, то престоят на страната ни в т. нар. „чакалня“ ще бъде минимум две години. Хампарцумян обаче добави, че има редица технически параметри и изисквания, справянето с които може да продължи и повече време.
 

Според него за българина почти няма никакво значение дали в джоба има евра или левове,  но бе категоричен, че средата, в която България работи и се развива, ще стане по-стабилна и достъпна. 
 

Покачването на цените още при влизането в чакалнята за еврозоната Хампарцумян определи като спекулация.


Наивно е да се очаква България скоро да достигне нивото на живот на Германия, изтъкна Хампарцумян. Това по думите му обаче не означава, че животът е „по-мизерен“. Същественото с влизането в ERM II и оттам в еврозоната е, че никой няма да ни счита за потенциална заплаха за икономическото си бъдеще, поясни още банкерът.


Относно надзора върху българските банки, който ще бъде осъществяван от страна на ЕЦБ, финансистът посочи, че евентуални сътресения в дадена кредитна институция биха били по-лесно преодолими при влизането ни в еврозоната. Той обаче е категоричен, че случаят с фалита на КТБ не може да бъде повторен и към днешна дата, когато все още не сме част от ERM II и еврозоната.


Investor.bg

Коментари

Новини Варна