Протестът на "жълтите жилетки" във Франция може да е улеснил постигането на споразумение за италианския бюджет между Европейската комисия и популисткото правителство в Рим, заяви днес в интервю за в."Кориере дела сера" премиерът на Италия Джузепе Конте, цитиран от Франс прес и БТА.
"Това може да е имало тежест, въпреки че е трудно да се определи количествено", твърди Конте в интервюто, публикувано на следващия ден след оповестеното споразумение между Брюксел и Рим за бюджет 2019 година след продължилите няколко седмици спорове.
Конте обясни, че е изложил пред Брюксел аргумента за "социалната стабилност в Италия" срещу "някои счетоводни критики". "Изрично упоменах бунта на "жълтите жилетки" пред еврокомисаря Пиер Московиси" (еврокомисар по икономическите и финансовите въпроси - бел.ред), заяви италианският премиер.
Запитан за изкушението за някои ръководители от крайнодясната "Лига", една от двете управляващи коалиционни партии, да искат излизане от еврозоната при липса на споразумение с Брюксел, Конте отговори, че подобен сценарий "никога" няма да бъде цел на управляваното от него правителство. Той обаче добави, че евентуална наказателна процедура за нарушаване на бюджетните правила "би имала много висока политическа цена, а може би и абсолютно непредвидима".
Увеличението на данъците, което Италия обеща на ЕК като резервна опция за запазване на стабилността на публичните финанси "никога няма да се случи", заяви днес лидерът на другата коалиционна партия, Движение "Пет звезди" Луиджи ди Майо, цитиран от ДПА.
Като част от споразумението за бюджета, което пощади Италия от наказателна процедура от ЕК за прекомерен дефицит, правителството в Рим обеща да увеличи най-високите ставки по ДДС до над 25 процента през 2020 година спрямо 22 процента сега, ако не успее да постигне договорените цели за дефицита през 2019 година.
Европейската комисия и управляващата популистка коалиция в Италия постигнаха вчера споразумение по преразгледания италиански бюджет за 2019 година, слагайки край на няколко седмици противопоставяне.
Споразумението предвижда нови бюджетни икономии.
Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че решението "не е идеално", но позволява на този етап да се избегне процедура за прекомерен бюджетен дефицит.
До този момент Брюксел беше на мнение, че италианският бюджет излиза извън европейските бюджетни норми.
В началото на ноември Брюксел отхвърли преработения проектобюджет на Италия с мотива, че той "грубо нарушава установените икономически норми в ЕС". Освен това ЕК планираше да задейства санкционна процедура срещу Рим, предвидена в случай, когато една или друга страна не изпълнява задълженията по спазването на икономическите параметри. В случая с Италия ЕК не приемаше най-вече прогнозата за бюджетен дефицит от 2,4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), който на фона на недостатъчния икономическия растеж може да доведе до опасно увеличаване на външния дълг на страната.
Според постигнато вчера споразумение бюджетният дефицит на Италия през 2019 година трябва да бъде 2,04 на сто от БВП спрямо 2,4 на сто в първоначалния му вариант и при очакван икономически растеж от 1 на сто през идната година вместо прогнозираните по-рано 1,5 на сто.