Предложената реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. не спомага за постигането на амбициите на ЕС за подход, който да е по-екологичен и по-ориентиран към постигнатите резултати. Това се твърди в становище на Европейската сметна палата, публикувано днес. Одиторите виждат редица недостатъци в предложението, особено по отношение на отчетността.
Когато Еврокомисията публикува предложението за нова ОСП, тя посочи като приоритетни целите околна среда и климат.
Одиторите признават, че предложената реформа включва инструменти за постигането на тези цели, но те не са нито ясно определени, нито имат измерими целеви нива. Така не е ясно как би могла да се оцени или измери една по-екологична ОСП.
Според одиторите оценката на Комисията за приноса на ОСП за целите на ЕС в областта на изменението на климата изглежда нереалистична.
Те отбелязват, че много от предложените варианти са много сходни с настоящата ОСП.
По-специално, преките плащания за стопаните ще продължат да формират най-голямата част от бюджета. Те се изчисляват според обработваните хектари земя, която е лична собственост или наета от земеделските стопани. Този инструмент обаче не е подходящ за справяне с много проблеми, свързани с околната среда, нито пък е най-ефикасният начин за подпомагане на устойчиви приходи.
С предложението се въвеждат ключови промени в начина, по който тази политика ще бъде приложена на практика.
Наблюдава акцентът се измества към постигането на резултати, което се приветства от одиторите. Те обаче считат, че предложението не съдържа необходимите елементи за изграждане на система за ефективно изпълнение.
Новата ОСП ще се нуждае от повече стимули за постигане на резултати, както и цели, които са ясно свързани с крайните продукти, резултатите и въздействията.
Друга важна промяна е преразглеждането на условията на ЕС за допустимост за получаване на плащания по ОСП. Одиторите посочват, че се предвиждат по-малко на брой и не дотам ефективни проверки и одити.
Коментари