Варна
fallback
Политика
13:56 | 13 септември 2018
Обновен: 10:59 | 15 ноември 2024

Румен Петков: Има ли изобщо епидемии по животните в България?!

Според лидера на ПП АБВ президентът Румен Радев създава опасен прецедент около Младен Маринов

По материала работи: Борис Проданов

Отсъствието на указ от президента за прекратяване на правомощията на главния секретар на МВР гл. комисар Младен Маринов, предложен за министър на вътрешните работи, е институционално подритване на низко ниво от президента към правителството. Това заявиха на пресконференция във Варна председателят на ПП АБВ Румен Петков и лидерът на местната структура доц. Георги Кючуков.

 

От партията не скриха и разочарованието си от действията на държавата спрямо двете епидемии – на прасетата и на дребните преживни животни.

 

„Имаме грубо нарушение на закона. Изключително грозно се спекулираше с хора, пострадали от заболяванията. Политици прегръщат разни бабки, умилителни сцени… И никой повече не се заинтересува за хората. Как се определиха обезщетенията? Плащат ли се действително?“, изтъкна той.

 

Той и доц. Кючуков са имали срещи със стопани от с. Тутраканци, където има проблеми с чума по прасетата.

 

„Няма документи, протокол за евтаназираните прасета. Липсата на регистрация не освобождава здравните власти от необходимостта да издадат документи. Тези които са извършили евтаназирането по такъв начин, са направили изключително грубо нарушение. Няма второ обезпаразитяване след това в деня на евтаназията. По твърдения на жители на с. Тутраканци ремаркето с прасетата е обикаляло из селото и оставяло кървави следи. Ако е имало зараза, разбира се“, каза Румен Петков.

 

И показа протокол, според който 1 човек е установявал наличието на зараза.

 

„Няма комисия от 1 човек с 3 подписа. Това е подигравка. Затова витаят съмнения, ширят се твърдения за натравяне със слънчоглед и т.н., и т.н.“, категоричен е лидерът на ПП АБВ.

 

Той говори и за скандала с министерските оставки и назначаването на главния секретар на МВР Младен Маринов за министър на вътрешните работи.

 

„Президентът Радев е подписал указа за назначаването на този главен секретар. Ако не подпише и указ за освобождаването му, при положение, че има внесено предложение на Министерски съвет и това не е обяснено, значи има много лош знак за заяждане на дребно, за подритване, за катерене по нечий гръб, от което губи обществото и държавата“, заяви Румен Петков.

 

По думите му не така ще се спре назначаването на министър на вътрешните работи.

 

„Ако президентът Румен Радев има резерви по кандидатурата на министъра на вътрешните работи, почтената, достойната  позиция е да излезе и да ги каже. Ако няма – защо не подписва указа и да обясни поведението си. Обяснението, че е в чужбина, не е обяснение. Това е изключително сериозен въпрос. Не може да бъде бавен във времето с неясни мотиви и съображения. Създава се впечатление за нехигиенични отношения между институциите в страната. Това ерозира доверието на българските граждани в институционализма“, отбеляза Румен Петков.

 

Румен Петков добави, че още от април ПП АБВ е настоявала за оставката на министъра на вътрешните работи Валентин Радев. Има тежки проблеми, които са факт, но напускането на тези трима министри – Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски, са показали две неща – опит да се носи политическа отговорност, който заслужава внимание, и спекулации на „Обединените патриоти“ по отношение на оставките.

 

Румен Петков посочи още, че от ПП АБВ е реагирано остро за име на Македония.

 

„Илинденска Македония е цинично пренаписване на историята. Със Северна Македония пък се дава заявка за териториални претенции. А Пиринска Македония къде е? Ами Благоевградска област?“, риторично попита той.

 

За съжаление всички парламентарни партии малко или много са приели името Северна Македония без да си дават сметка, че е унижение за целия Пирински край.

 

Елена Кирова

Борис Проданов

 

Още по темата: Румен Петков: Губим $150 млн. заради неустойки от находището на природен газ край Галата

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback