Премиерът Бойко Борисов обяви в Брюксел, че утре ще запознае лидерите на страните от еврозоната с кандидатурата на България за "чакалнята" на еврозоната и критериите, които страната ни изпълнява.
Ще ги запозная с направеното досега, уточни премиерът. Той отбеляза, че нашата страна вече изпълнява всички пет изисквания за преминаване към механизма ERM II.
Борисов добави, че финансовият министър Владислав Горанов е поканен на 14 юли на среща на своите колеги от Еврогрупата. Той уточни, че най-вероятно Горанов ще внесе тогава писмото с българската заявка, подписано от министъра и управителя на БНБ Димитър Радев.
Премиерът добави, че утре ще постави въпроса за предявените нови допълнителни изисквания за влизане в чакалнята на еврозоната.
Борисов ще представи пред европейските лидери и позицията на страната ни по въпроса с решаването на мигрантската криза. Това съобщи той пред журналисти преди редовното заседание на Европейския съвет в Брюксел.
Премиерът припомни, че България ще настоява за незабавно затваряне на външните граници на ЕС и задължителното преминаване през граничните пунктове, релокацията на вече влезли в територията на ЕС мигранти и активна работа на споразуменията с трети страни.
Той ще апелира споразумението с Турция за мигрантския поток да продължи да работи и ЕС да изплати останалата част от договорените средства, съобщиха от правителствената пресслужба.
"Всички лидери са категорични, че българското председателство на Съвета на ЕС беше успешно. Положихме огромни усилия да бъдат решени проблемите с миграцията. Всички дават за пример добре охраняваната българска граница с Турция и казват, че се справяме прекрасно", каза още Борисов.
По повод исканата от БСП оставка на председателя на КЕВР Иван Иванов, премиерът заяви, че не се меси в работата на независими организации: "Нямаме отношение към КЕВР. Ако не харесват Иван Иванов, да търсим друго решение тогава“.
Социалистите се разгневиха на Иванов днес в парламента при приемането на доклада за работата на КЕВР през миналата година. Според БСП той е отказал да извърши задълженията на КЕВР, зададени чрез промени в Закона за енергетиката, с които се настоява за особен надзор за сделката за продажбата на ЧЕЗ на "Инерком". От опозицията обявиха и че ще внесат сигнал до главния прокурор.
Коментари