Варна
fallback
Политика
18:51 | 12 юни 2018
Обновен: 23:45 | 8 ноември 2024

Реакции след историческата среща между Тръмп и Ким чен-ун

Международната агенция за атомна енергия приветства общата декларация на президента на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун

По материала работи: Слав Велев

След историческата среща между Доналд Тръмп и Ким чен-ун в Сингапур заваляха и редица реакции.

 

Международната агенция за атомна енергия приветства общата декларация на президента на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун и изрази готовност да предприеме действия за проверка на процеса по ядрено разоръжаване, предаде Ройтерс. Тръмп и Ким поеха ангажимент да работят за пълно премахване на ядрените оръжия от Корейския полуостров, а Вашингтон се ангажира да даде гаранции за сигурност.

 

 

"МААЕ е готова да предприеме всякакви инспекционни действия в КНДР по искане на засегнатите страни, с разрешението на Управителния съвет на МААЕ", заяви генералният директор на МААЕ Юкия Амано.

 

Той допълни, че "МААЕ внимателно ще следи преговорите между двете страни относно привеждането в действие на резултатите от срещата на върха САЩ-Северна Корея", предаде ДПА.

 

След срещата на върха в Сингапур Тръмп каза пред репортери, че процесът по ядрено разоръжаване ще бъде наблюдаван от американски и международни инспектори, без обаче да даде подробности.

 

Японският премиер Шиндзо Абе приветства споразумението за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров, сключено днес в Сингапур от американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун, предаде Франс прес.

 

"Чрез тази среща на върха между САЩ и Северна Корея, намерението на президента Ким Чен-ун за пълно ядрено разоръжаване на Корейския полуостров беше потвърдено писмено. Подкрепям тази първа стъпка към решаването на всички въпроси, свързани със Северна Корея", заяви Абе пред журналисти в Токио.

 

"Бил искал да благодаря на президента Тръмп, че ясно изложи въпроса за отвличанията", каза Абе, имайки предвид японските граждани, някои от тях - тийнейджъри, отвлечени от севернокорейските тайни служби през 70-те и 80-те години на миналия век, за да обучат шпиони, които говорят японски език и познават японската култура.

 

 

Южнокорейският президент Мун Дже-ин приветства съвместното изявление от Сингапур като "историческо събитие, сложило край на Студената война", предаде Франс прес. "Споразумението от 12 юни ще остане в световната история като събитие, сложило край на Студената война", заяви Мун Дже-ин след историческата среща между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Той похвали Ким и Тръмп за "тяхната смелост и решимост" и обеща да напише "нова история" със Северна Корея. "Обръщайки страницата на мрачното минало на войни и конфликти, ние ще напишем нова глава на мир и сътрудничество", посочва южнокорейският президент в изявление, разпространено от кабинета му.

 

Срещата между ръководителите на САЩ и Северна Корея потвърждава силната ни убеденост, че дипломацията е единственият път към постигането на траен мир на Корейския полуостров, заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.

Пътят на дипломацията често е изпълнен с предизвикателства, но винаги завършва с отплата. Срещата в Сингапур е изключително важна и необходима стъпка за надграждането на постиженията от диалога между Северна и Южна Корея, за които помогна прозорливостта и решимостта на южнокорейския президент Мун Дже-ин, добавя тя.

 

 

По нейните думи крайната цел, споделена от цялата международна общност, е пълното и необратимо премахване на ядреното оръжие от Корейския полуостров. Могерини отбелязва, че подписаното днес между Вашингтон и Пхенян съвместно изявление е ясен знак, че тази цел е постижима. ЕС, като ярък защитник на неразпространението на ядрено оръжие, включително на ролята на Международната агенция за атомна енергия, остава в готовност да улесни предстоящите преговори. ЕС е готов да подкрепи и други стъпки за изграждането на доверие, за постигането на дълготраен мир и напредък на Корейския полуостров, освободен от ядрени оръжия, добавя Могерини.

 

Китай предложи Съветът за сигурност на ООН да обсъди отменяне на санкциите срещу Северна Корея, ако страната спазва резолюциите на ООН и постига напредък в дипломатическите преговори, предаде Асошиейтед прес.

 

Говорител на китайското външно министерство заяви, че Пекин "приветства и подкрепя" преговорите между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и американския президент Доналд Тръмп за постигане на консенсус по ядреното разоръжаване и създаване на механизъм за мир.

 

dariknews.bg

 

Четете още:  

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback