Политическите сили в парламента без ДПС изразиха подкрепа за предприемането на действия за изграждане на АЕЦ "Белене".
Повече от два часа депутатите обсъждат две проекторешения - едното, внесено от "БСП за България", за отмяна на мораториума върху строителството на АЕЦ "Белене", и другото, на управляващите - за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на централата, съвместно със стратегически инвеститор.
БСП и ГЕРБ се съгласиха, че най-лошият вариант е нищо да не се прави със закупеното оборудване за АЕЦ "Белене". Те обаче влязоха в спор дали днес трябва да се отмени и мораториумът за строителството на централата, за да се привлекат инвеститори, предава БТА.
От "Обединени патриоти" и "Воля" също изразиха подкрепа за изграждането на централата. От ДПС посочиха, че няма как да подкрепят решение с неясен изход.
Жельо Бойчев от БСП коментира, че с първа точка от проекторешението на управляващите се "връзват ръцете" на правителството и се прави невъзможно проектът да бъде реализиран.
С това решение се изразява недоверие към вас, г-жо министър, каза Бойчев. По думите му един инвеститор ще направи анализ на средата и ще види, че има решение на парламента, в което се твърди, че площадката е сеизмична и с което се спира проектът. Да не се отмени решението на парламента от март 2012 г. е лицемерие, коментира Бойчев.
Александър Ненков /ГЕРБ/ заяви, че в решението само са обяснили какво значи пазарен принцип за реализацията на проекта. Не мога да се съглася, че парламентът и мнозинството нямат доверие в собствения си министър, коментира той.
Ненков посочи, че са предложили решение, което е доста предпазливо. Да не прибързваме и да не твърдим с гръмки заглавия как рестартираме проекта, призова той. Нищо не рестартираме, даваме мандат в следващите пет месеца да се направят проучвания какъв би бил инвеститорският интерес, добави Ненков. Ако бъдещите инвеститори имат сериозно желание и виждат сериозен икономически и финансов потенциал, то те биха били склонни да поемат по-големия риск, който сме задали във възможностите за преговори, отбеляза той.
Разбира се, че трябва да отменим решението на Народното събрание, но кога е моментът да го отменим - когато Министерският съвет отмени своето решение, защото ние сме го подкрепили, коментира Валентин Николов /ГЕРБ/. Ако "Белене" трябва да се случи, ще се случи точно, когато му е моментът, когато се извеждат мощности, коментира той.
Съгласни сме с вашите икономически аргументи, възразявам на това, че в момента говорите неща с обратна логика на онова, с което обяснявахте защо спирате проекта "Белене", репликира го Румен Гечев от левицата. Защо не признаете пред българските избиратели, че се промени политическата обстановка и понесохме милиарди загуби за това, че обслужвахме чужди интереси, попита той. Сега ли разбрахте, че проектът "Белене" е икономически изгоден, попита Гечев. По думите му в света няма губеща атомна централа.
Искрен Веселинов изрази категорична подкрепа на "Обединени патриоти" за изграждане на АЕЦ "Белене" на пазарен принцип. По думите му това трябва да е проект, който създава ползи за страната ни.
Славчо Атанасов /"Обединени патриоти"/ коментира, че "Белене" ще се построи, когато има политическа воля. След толкова години виждам, че политическите сили имаме общо становище, че централата трябва да се построи, заяви с оптимизъм той.
Веселин Марешки каза, че за "Воля" изграждането на АЕЦ "Белене" е абсолютен приоритет, както и развитието на ядрена енергетика в България. Трябва воля - вече има воля в парламента, даже има ПГ на "Воля", и може би това е знакът, че този проект вече трябва да бъде завършен, добави той.
Павел Шопов /"Обединени патриоти"/ коментира, че зад този проект са от БСП, ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля". Но по думите му против са от ДПС, защото в Турция се строи атомна електроцентрала. Против са и онези пред входа на Народното събрание, които бяха по-малко, отколкото са персонажите на барелефа на Паметника на Царя Освободител, включително самият Цар Освободител и конят му, които те ненавиждат, само защото са руски, добави той.
ДПС има ясно очертана политическа идентичност и се грижим достатъчно за националния интерес на страната, репликира го Ерджан Ебатин от Движението.
Рамадан Аталай /ДПС/ коментира, че премиерът го няма и затова този дебат е подвеждане на Народното събрание.
Няма политическа воля, и отвън няма политическа воля, заяви Аталай. По думите му без разрешението на "Атомстройекспорт", без разрешението на Путин, нищо няма да се случи, проектът е руски. Ако искахме да водим сериозен дебат за енергетиката, трябваше да представим необходимостта от откриване на нови мощности при закриване на стари, коментира Аталай. Решението, което ще вземете днес, е ваше, ние няма как да подкрепим неясния изход от едно решение, добави депутатът от ДПС.
Четете още:
Коментари