Варна
fallback
Политика
08:48 | 7 юни 2018
Обновен: 00:02 | 9 ноември 2024

Търговската война ЕС-САЩ започва на 1 юли

Лакът за нокти, уискито, боровинките и диамантите в черния списък на Брюксел

По материала работи: Слав Велев

Европейският съюз ще започне да начислява по-високи мита върху американски индустриални и хранителни стоки от 1 юни. Мярката е отговор на по-скъпия внос на стомана и алуминий, който САЩ прилагат към европейските компании от началото на месеца.

 

Около 340 вида стоки ще бъдат обложени с от 10 до 50 процента вносно мито, съобщи Еврокомисията, която одобри вчера списъка. Той включва яхти, мотори, рибарски лодки, стоманени и алуминиеви изделия, части за автомобили, диаманти, бижута, огледала, стъклени чаши, обувки, платове, хартия и др. Под ответните мерки минават още фъстъченото масло, червените боровинки, царевица, ориз, портокалов сок, тютюн и някои видове уиски. В ограничителния списък на ЕС са попаднали и лакът за коса и нокти, кухненски пособия, карти за игра, пухени завивки, надуваеми дюшеци и електронни четци и речници.

 

Според Брюксел стойността на мерките възлиза на 2,8 млрд евро, докато европейските износители на стомана и алуминий ще бъдат ударени с около 6,4 млрд. евро от новите американски мита. ЕС предвижда на по-късен етап да добави още стоки, чийто внос в Европа ще бъде облаган по-скъпо, за да изравни салдото.

 

Еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом заяви, че поведението на САЩ не остава на ЕС друг избор, освен въвеждането на защитни мерки. Тя ги определи като пропорционални и в съответствие с правилата на Световната търговска организация.

 

Американският президент Доналд Тръмп обяви през февруари, че ще обложи с 25% вноса на стомана в САЩ и с 10% на алуминия. Той даде на два пъти по месец на ЕС за предоговаряне на условията, но миналата седмица стана ясно, че нови удължения на отстъпките няма да има и те ще влязат в сила от 1 юни. Оскъпяването на вноса беше предизборно обещание на Тръмп, който мотивира нуждата от него с доклад на Търговския департамент. В него се казва, че вносът при досегашните условия на стомана и алуминий застрашава националната сигурност на САЩ.

 

След обявяването на мерките Европейския съюз настояваше за изключване на европейските производители от протекционнистичния режим, позовавайки се на съюзническите отношения и прехвърляйки вината за излишъка на пазара на метали, довел до дъмпинг в цените, на други страни. Преговорите между Белия дом и Брюксел не доведоха до резултат, въпреки че лично германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон посредничиха в срещи с президента Тръмп за тях.

 

Dnes.bg

 

Четете още:  

 

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback