Изглежда, че виждането на рок звездата на икономиката Томас Пикети за източноевропейските страни като "притежавани“ от богатите им западни съседи помага на националистическите партии в тази част на света, пише анализаторът Леонид Бершидский за Bloomberg View. Според него обаче аргументите на Пикети, така както ги очертава, са много лесни за отхвърляне. Това може и да е проблем, защото може да се представят и по-силни, посочва се в анализа. Миналия месец Пикети използва блога си на сайта на лявоцентристкия в. Le Monde, за да изкаже мнение, че членството в Европейския съюз (ЕС) се е полезно за страни като Полша, Унгария, Чехия и Словакия. Той сравнява нетните изходящи потоци от печалби и приходи от собственост с нетните трансфери, които са получили от ЕС. Изводът му е, че изходящите потоци са по-големи.
"Разбира се, може основателно да се твърди, че западните инвестиции позволяват да се увеличи производителността на съответните икономики и всички се възползват от това“, признава той. „Източноевропейските лидери обаче никога не пропускат възможност да припомнят, че инвеститорите се възползват от силата си, за да задържат заплатите ниски и да реализират прекалено големи печалби“, допълва икономистът. Тази седмица унгарският икономист Золт Дарвас, който пише за института Брюгел в Брюксел, се разграничи от тези твърдения. Според него безвъзмездните средства за сближаване с ЕС са концептуално различни от чуждестранните инвестиции, защото инвеститорите имат право да очакват възвръщаемост. Освен това изходящите потоци не са изцяло за останалата част от блока."Какво може да се научи, като се сравнят например трансферите на ЕС към Унгария с печалбите, които правят унгарските дъщерни дружества на японската Suzuki или южнокорейските гуми Hankook?“, пита той.
Икономистът изтъква и централната роля на чуждестранните инвестиции за стимулирането на растежа в региона и цитира изобилна литература, която показва, че чуждестранните компании в Източна Европа в голяма степен плащат повече от местните работодатели и се радват на по-добри постижения в областта на правата на работниците. И двамата „танцуват“ около истинския проблем на източноевропейските икономики. Унгарският икономист например посочва, че в Чехия между 2000 и 2017 г. 39 от 50-те получатели на държавни помощи са чуждестранни компании. За него това е доказателство, че чешките власти признават стойността на чуждестранните инвестиции за икономическото развитие.
Това обаче може също толкова лесно да сочи политическа слепота, казва Бершидский. Какво ще стане, ако зависимостта от притока на чуждестранни капитали в този момент започне да пречи, вместо да помага, пита той. Големият изходящ поток от печалби, споменат в публикацията на Пикети, отчасти се обяснява с данъчната политика на източноевропейските страни. С две изключения - Словакия и Чехия, тези държави разчитат по-малко на корпоративните данъци за държавните приходи, отколкото средно развитите членове на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Дори и Словакия и Чехия показват по-голяма от средната зависимост от данъците върху потреблението.
investor.bg
Четете още: Руският самолет се е взривил във въздуха
Коментари