IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Политика
09:55 | 26 декември 2017
Обновен: 22:28 | 5 ноември 2024

Всеки втори българин би подкрепил нова партия

Изследователите намират обяснението за готовността на българите да застанат зад пореден месия

По материала работи: Юлиян Атанасов
Всеки втори българин би подкрепил нова партия

Нов политически проект би получил подкрепата на 52% от българските гласоподаватели. Това сочи изследване на агенция "Маркет линкс", посветено на обществено-политическите нагласи у нас през декември. "Евентуална партия, сформирана около личността на президента Румен Радев, има, макар и условен, потенциал драматично да промени политическата карта на страната. Търсенето на нов "спасител" с антикорупционен ореол отново събужда интерес към потенциален проект на Слави Трифонов, вече облечен в по-конкретната публична заявка, дадена наскоро от популярния тв водещ", смятат социолозите.

 

Изследователите намират обяснението за готовността на българите да застанат зад пореден месия в редица негативни обществени тенденции. Преди всичко става въпрос за критично ниското доверие в законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Особено зле се представя парламентът, който не се харесва от над 60% от анкетираните. Причината е, че "Народното събрание загуби своята самостойност и беше сведено до инструмент на изпълнителната власт в провеждането на политики, а от друга страна, това е територията, на която се разкрива играта на мимикрия и безпринципни, ситуационни коалиции", смятат анализаторите. Правителството има негативен рейтинг от над 50% и "в стремежа си да "овладее" възможно най-много публични сфери и да минимализира възможните рискове от опозиционно говорене и поведение, оказва натиск в различни посоки". Единствено президентската институция се радва на положително отношение, което надхвърля два пъти отрицателното, отчита изследването.

 

"В ситуация на преобладаващ песимизъм, криза на гражданското доверие към основните държавни институции, към политическата класа и не на последно място най-ниския жизнен стандарт в ЕС голяма част от българските граждани продължават да приемат демократичното развитие на страната като силно проблематично", заключават социолозите. Това е и факторът, който постоянно подхранва носталгията по "времето на социализма", подрива доверието в ЕС и в ценностите на демокрацията и личната свобода.

 

segabg.com

Четете още: Световната 2017-а: Разрушения, отчаяние и пълна катастрофа

Коментари

Новини Варна