В разрез с правилата за публичност на правораздаването Върховният касационен съд (ВКС) вече няма право да публикува незабавно на сайта си ефективните присъди, които постановява. За поредното недоразумение, облечено в закон от ГЕРБ и коалиционните му партньори с промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които са в сила от 5 ноември, се разбра от съобщение на ВКС във вторник. Според новия текст върховният съд няма да публикува на сайта си актове за налагане на наказание "лишаване от свобода", докато прокурор не го уведоми, че бъдещият затворник е заловен и са предприети действия по изпълнение на наказанието му. Идеята на тази законодателна промяна е да се минимизира рискът от бягство на престъпниците и да се гарантира, че осъдените ще лежат в затвора. Това, че престъпници избягват наказанията си, е сред честите критики в докладите на Брюксел. В 7-дневен срок след произнасяне на присъдата прокурорът трябва да е започнал изпълнението на наказанието, но реално той може да се задейства и след седмици.
Проблемът е, че с поправката се нарушава принципът на прозрачността на правораздаването. "Абсурдното е, че неинформирана ще бъде единствено обществеността, но не и осъдените, защото едва ли те чакат да се запознаят с окончателното съдебно решение от интернет регистрите. Най-малкото адвокатите им ще знаят каква е присъдата", коментираха магистрати. А и на сайта на ВКС ще се вижда, че на дадена дата има постановен акт. Това ще е сигнал, че става дума за ефективно наказание, тъй като в останалите случаи и самият акт на върховните съдии ще е качен онлайн.
Поправката едва ли би издържала пред Конституционния съд. От ВКС вече решиха да сезират съда за други незаконни поправки, но тази засега не е попаднала в полезрението им. Както "Сега" писа преди време, от 1 януари 2015 г. до 1 януари 2017 г. 821 осъдени са успели да избягат след обявяването на присъдата им. 471 от тях са арестувани и изпратени в затворите. Останалите 350 души са в неизвестност. В дългата върволица бегълци са дупнишките Братя Галеви и Илиан Тодоров от Перник, осъден за две убийства пред дискотека "Соло".
През 2015 г. главният прокурор Сотир Цацаров предложи и парламентът прие промени в НПК, според които на осъдените със забрана да напускат страната се отнемат личните документи и се издават заместващи. И досега обаче тази мярка не работи, защото за нея трябват не само промени в НПК, но и в Закона за личните документи, което още не се е случило. "В тази връзка ще бъдат предприети действия за обсъждане на законодателни промени в следващото Народно събрание", заявиха от МВР точно преди старта на новия парламент. И досега обаче това не е направено.
Промените на НПК, свързани с публикуването на съдебните актове, са сред текстовете, прокарани скоростно преди лятната ваканция на парламента. Специално тази поправка е внесена между двете четения от трима депутати от ГЕРБ - Данаил Кирилов, Йорданка Фикирлийска и Анна Александрова. "Решаването на проблемите с бягството от правосъдието изисква комплексен подход. Възможностите за прилагане на мерки за принуда във висящия наказателен процес не могат да препятстват осуетяването на изпълнение на наказанията, наложени с влязла в сила присъда. Затова се предлага отложеното им оповестяване", пише в мотивите им.
segabg.com
Четете още: НЗОК може да плаща новите лекарства