В периода 2014-2017 г. управляващите в Украйна така и не успяха да превърнат постсъветската олигархична система в европейска и западна демокрация. Трансформацията е неефективна и бавна, а това носи риск, пише политическият анализатор Роман Рукомеда в свой анализ за онлайн изданието EurActiv.com.Няма съмнение, че Русия продължава да оказва влияние върху Украйна с всички възможни налични средства. Кибервойната е основната посока на действие през първата половина на 2017 г. Украинските власти пък често са обвинявани, че използват тази война като основна причина да протакат реформите и трансформациите в страната.
Един от основните рискове пред Украйна е възприемането от хората на липсата на ефективни усилия за борба с корупцията на всички нива. По време на срещата на върха ЕС-Украйна в Киев председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер заяви, че Украйна трябва да ускори борбата си срещу корупцията. В противен случай няма да има сериозен напредък в диалога с ЕС по отношение на финансовата подкрепа.По тази причина украинският президент ще се стреми да покаже някои резултати в борбата с корупцията на средно ниво. Въпреки това без големи вътрешни споразумения е малко вероятно да се предприемат реални мерки за борба с корупцията на най-високо ниво, посочва се в анализа.
Друг риск пред страната е запазването на олигархичния модел на власт, който не насърчава развитието на силни и прозрачни демократични институции. Президентът Порошенко е критикуван, че играе ролята на главен олигарх в Украйна, като използва политическата си позиция, за да осигури силно влияние върху медиите, различните индустрии, финансовия сектор, сигурността, правоприлагането и съдилищата.
В същото време като президент той упражнява неофициален контрол върху донякъде нестабилната коалиция в парламента и върху кабинета на министрите. Следователно всички останали основни олигарси в Украйна сега подкрепят президента или му се противопоставят, което води до няколко предизвикателства и пред икономиката.
Третият най-важен риск е откритата заплаха от страна на Русия. Тя присъства не само под формата на военни операции в Донбас, но и потенциално в сферите на икономиката, медиите, информационните технологии и енергетиката.Ясно е, че Русия понастоящем по никакъв начин не е готова да признае независимостта на Украйна и нейното право да реши каква степен на взаимоотношения ще има и каква позиция ще заеме по въпроса за интеграцията с ЕС евроатлантическата общност. Следователно тази сложна ситуация ще продължи доста дълго време.
Оптимистичен сценарий
Следвайки декларациите си, Украйна ще засили вътрешните си реформи и трансформации. Освен прилагането на подходи и стандарти на НАТО в сектора на отбраната и сигурността, украинските власти ще започнат истинска и мащабна борба с корупцията, предвижда оптимистичният сценарий, подготвен от анализатора.
investor.bg
Четете още: Откриха изчезналия след атентата в Барселона 7-годишен Джулиан
Коментари